Pracownik w Internecie – nowe trendy rekrutacji i aplikacji

Filed in Biznes by on 12 grudnia 2013 0 Comments

W dobie globalnego Internetu i energicznego rozwoju technologii umożliwiających szybkie komunikowanie się z otoczeniem, ewolucji ulega coraz większa ilość obszarów działalności człowieka. Te zmiany nie ominęły również rynku pracy, na którym konwersji poddany zostaje proces rekrutacji nowych pracowników w firmach i przedsiębiorstwach.

Nowości w procesie rekrutacyjnym

W stosowanych przez pracodawców procesach rekrutacyjnych coraz częściej do głosu dochodzą nowe narzędzia zazwyczaj uskuteczniane w formie online. Coraz częstszym wymogiem podczas zgłaszania kandydatury na konkretne stanowisko staje się konieczność wypełnienia formularza aplikacyjnego, głównie z uwagi na możliwość szybszego przetwarzania w ten sposób danych osób ubiegających się o pracę. Bardzo popularne stają się aplikacje ATS (ang. Applicant Tracking System), dzięki którym możliwe staje się szybsze zbieranie i analizowanie CV kandydatów, przeszukiwanie ich pod kątem określonych słów kluczowych czy doświadczenia.

Coraz częściej na całym świecie pracodawcy skłaniają się ku stosowaniu podczas procesu rekrutacyjnego wywiadów wideo, które w znaczący sposób ograniczą wydatki związane z tą formą wywiadów kwalifikacyjnych zarówno w przypadku rekruterów, jak i samych kandydatów. Pracodawcy również w coraz większym stopniu korzystają z różnych kanałów komunikacyjnych, jak serwisy społecznościowe, fora czy specjalistyczne strony WWW w celu odszukania wszelkich informacji na temat potencjalnego pracownika. Staje się to coraz popularniejsze, ponieważ daje pracodawcy potężne i obiektywne źródło informacji o konkretnej osoby.

CV i LM – nie taki diabeł straszny…

Wbrew pozorom jednak tradycyjne dokumenty aplikacyjne nie odejdą do lamusa, wręcz przeciwnie. Będą wciąż powszechnie stosowane w procesie rekrutacyjnym i nadal pozostaną zmorą dla wielu przygotowujących je osób. Trudności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych wiążą się w głównej mierze z preparowaniem listu motywacyjnego, który dla wielu osób wydaje się być trudniejszy do napisania niż samo CV. Dziś jednak nie stanowi to już takiego problemu, jak jeszcze kilkanaście lat temu, a to za sprawą ogólnodostępnych w sieci kreatorów dokumentów aplikacyjnych. Osoby, które mają problem z tego rodzaju dokumentami, mogą na przykład stworzyć CV i list motywacyjny w MyCV.pl (http://mycv.pl), w portalu, którego głównym celem jest pomoc w profesjonalnym i szybkim przygotowaniu aplikacji, tak aby spełniały wszystkie wymogi formalne i były zgodne z wszystkimi normami polskiej pisowni. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość stworzenia tychże dokumentów w różnych wersjach językowych, jak: angielskim, niemieckim czy francuskim.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *