Jak zaprojektować kuchnię?

Filed in Budownictwo by on 20 stycznia 2013 0 Comments

W domu jak to w domu, niby wszyscy mieszkają razem, jednak każdy ma swój zakątek, obszar w którym się porusza. Mąż krząta się w garażu, żona przesiaduje godzinami w łazience, a dzieci przesiadują w swoich własnych pokojach, bądź przed telewizorem. I choć pozornie nie powinni zbyt często na siebie wpadać, to jest jednak jedno miejsce, w którym najczęściej spotyka się cała rodzina. Miejsce, w którym odbywa się większość kluczowych dla losów rodziny rozmów i zapada większość kluczowych decyzji. Miejsce spotkań, miejsce rozmów, miejsce najbardziej rodzinne w całym domu.

 

Kuchnia. Nie, to nie pomyłka. To właśnie w kuchni przygotowuje się i najczęściej także spożywa posiłki (rozpatrujemy przypadek przeciętnej polskiej rodziny, której nie stać na zagospodarowanie jednego pokoju jako jadalni), przy których spotyka się cała rodzina, a nieodłącznym ich elementem są rozmowy. Warto więc postarać się o to, aby kuchnia, która – wbrew pozorom – jest miejscem niezwykle ważnym, była zaprojektowana w sposób odpowiedni. Oto kilka rad, jak zaprojektować kuchnię tak, by w zupełności odpowiadała naszym potrzebom. A więc po pierwsze… no właśnie. Po pierwsze, należy umiejętnie ocenić swoje potrzeby. Odpowiedzieć sobie na kilka pytań, np. jak często gotuję, czy często korzystam z piekarnika, czy kuchnia będzie też służyć jako jadalnia, jak dużej potrzebuję lodówki, itd. W ten sposób powinno nam się udać odpowiednio rozplanować przestrzeń, którą posiadamy w kuchni.

 

Warto również zaplanować kuchnię zgodnie z zasadami ergonomii, aby nie tracić zbyt dużo czasu i energii na niepotrzebne przebijanie się pomiędzy przeszkodami. W czasie gotowania każdy ruch powinien być płynny, więc  należy tak urządzić kuchnię, by tego nie uniemożliwiała. Powinniśmy także pomyśleć o tym, by kuchnia umożliwiała jak najskuteczniejsze oszczędzanie mediów, a więc przede wszystkim prądu i wody. Warto zamontować w niej żarówki energooszczędne, najlepiej w miejscach, w których będą one oświetlały jak największą część pomieszczenia. Odpowiednie krany i zawory pomagają także zaoszczędzić sporo na ilości zużytej wody, warto więc zastanowić się także nad tym.

 

Ważny jest oczywiście wygląd, ponieważ wiadomo nie od dziś, że w otoczeniu przyjaznym naszym oczom pracuje się zdecydowanie lepiej. Dlatego warto ściany kuchni urządzić w taki sposób, by podobało się przede wszystkim nam samym. Dobrym pomysłem wydają się być fototapety, na których można umieścić właściwie każdy obraz, jaki tylko sobie wymarzymy. Kuchnia to miejsce bardzo ważne, wręcz kluczowe dla każdego domu, dlatego jako takie też należy ją traktować.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach sami zaprojektować kuchnię to warto zadanie to zlecić profesjonalistom np. z monostudio.pl a będziemy mieć pewność że nasza kuchnia będzie stylowa, nowoczesna i ergonomiczna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *