Przekaźniki elektromagnetyczne, elektryczne w przemyśle

Filed in Budownictwo by on 11 grudnia 2012 0 Comments

W artykule omówimy czym są przekaźniki elektryczne oraz ich zastosowanie w przemyśle. Opisane zostaną głównie przekaźniki elektromagnetyczne oraz prądowe.

Powiedzmy sobie na początku co to są przekaźniki. Zatem przekaźniki to urządzenia, których zadaniem jest wywołanie określonej zmiany pewnego stanu w obwodach elektrycznych.

Teraz zostanie wprowadzony podział przekaźników elektrycznych przy jednoczesnym ich zastosowaniu w branży przemysłowej i elektrycznej.

Przekaźniki dzielimy na elektromagnetyczne i przekaźniki elektryczne. Przekaźnik elektromagnetyczny jego funkcjonowanie polega na tym, że elektromagnes wydziela pole magnetyczne, które jest konieczne, by dokonać zaplanowanego zadania przekaźnika. Dokonanie to charakteryzuje się zmianą pod wpływem pewnych czynników takich jak na przykład: natężenie lub napięcie prądu.

Przekaźnik elektryczny

to urządzenie elektryczne, które służy do utworzenia natychmiastowej zmiany stanu w jednej lub większej liczbie obwodów wyjściowych przy założeniu, że zostaną spełnione dane warunki wejściowe. Najpopularniejsze są przekaźniki Finder oraz Relpol.

Przekaźniki instalacyjne

zastosowanie znajdują przy wszelkiego inteligentnej instalacji automatyki budynku. Branże, w których zastosowanie znajdują te przekaźniki to oświetlenie, bramy i szlabany, wentylacje.

Przekaźniki interfejsowe

są to przekaźniki przemysłowe, miniaturowe z gniazdem. Gniazda do przekaźników przemysłowych lub miniaturowych należy dobierać osobno do danego modelu z określonej serii.

Przekaźniki programowalne

nazywane również sterownikami. Zastosowanie ich to fabryki, hale przemysłowe, linie nowoczesnej produkcji, gdzie programista-inżynier musi odpowiednio zaprogramować dany przekaźnik.

Przekaźniki specjalistyczne

wykorzystywane w specjalistycznych branżach typu kolejnictwo, samoloty oraz statki.

Przekaźniki nadzorcze

odpowiedzialne są za nadzór prądu (napięcia) oraz parametrów pracy silników czy instalacji 2-fazowych. Przekaźniki nadzorcze stosowane są przy układach awaryjnego zasilania oraz ochronie silnika).

Przekaźniki termiczne

czyli tzw. termiki to podzespoły do gotowych zestawów rozruchowych gwiazda-trójkąt czy styczników.

Przekaźniki czasowe

w przemyśle zastosowanie znajdują przy liniach produkcyjnych, automatyce budynku czy sterowaniu procesami oraz przy układach rozruchowych silników. Najpopularniejsze modele przekaźników czasowych 80.01, 88.02 Finder.

Przekaźniki przemysłowe

stosowane jako układy sterowania i elementy, które działają między wrażliwą elektroniką, a układami wykonawczymi (przykłady: siłowniki oraz elektrozawory, silniki).

Przekaźniki miniaturowe

są one niezwykle podobne do przekaźników przemysłowych. W gruncie rzeczy można określić je jako mniejsza skala przekaźnika przemysłowego. Stosowane są głównie jako komponent na przykład sterownik. Najpopularniejszym modelem przekaźnika miniaturowego jest przekaźnik firmy Finder 55.34, a także 40.52.

Przekaźniki półprzewodnikowe.

Przekaźniki półprzewodnikowe zastosowanie znajdują przy wielu rodzajach grzałek. W przemyśle przekaźnik półprzewodnikowy odnajdziemy w nagrzewnicach, piecach czy klimatyzatorach. Najważniejszymi producentami są Elco i Relpol.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *