Buty sneakers, jak podbiły Świat

Filed in Ciekawostki by on 18 maja 2017 0 Comments

Wszystko wskazuje na to, że buty sneakers na stałe zagościły w modzie codziennej i mimo upływu czasu ani myślą odejść do lamusa. Ich urok i oryginalny design doceniają najwięksi projektanci, styliści i gwiazdy światowego formatu. Swoją popularność zawdzięczają sneakersy zaskakującej uniwersalności – doskonale sprawdzają się w stylizacjach casualowych, sportowych, jak również bardziej eleganckich.

Buty sneakers na pokazach haute couture

Moda na obuwie sportowe w codziennych stylizacjach po raz pierwszy pojawiła w latach osiemdziesiątych. Choć wtedy nie zyskały sobie takiej popularności, jaką cieszy się obecnie, to ich plusy szybko doceniły między innymi ówczesne kobiety – często w drodze do pracy zakładały wygodne buty sportowe, by dopiero na miejscy zamienić je na eleganckie szpilki.

Po krótkim okresie świetności ten typ obuwia na jakiś czas odszedł w zapomnienie, jednak przed kilku laty powrócił na nowo błyskawicznie podbijając cały świat mody. Docenili go nawet najwięksi projektanci czyniąc obuwie sportowe kluczowym elementem w wielu swoich pokazowych stylizacji. I tak, markowe buty sneakersy po raz pierwszy zaprezentowano na wybiegu podczas pokazów takich marek jak Raf Simons i Valentino. Ich atuty docenił nawet dom mody Chanel, dzięki czemu w 2014 roku to obuwie sportowe zagościło w jego wiosenno-letniej kolekcji.

Sneakersy – ulepszona wersja trampek

Zastanówmy się teraz, co odróżnia sneakersy od innego rodzaju butów sportowych oraz jakie są ich najbardziej charakterystyczne cechy? Zaczynając od początku, nazwa „sneakers” wywodzi się z języka angielskiego, od czasownika „to sneak”, który oznacza „skradać się”. Wiąże się to faktem, że ten styp obuwia, dzięki solidnej, gumowej podeszwie, umożliwia bardzo ciche poruszanie się.

Ponadto, mimo że na pierwszy rzut oka te buty sportowe dość mocno przypominają trampki, to są od nich o wiele trwalsze. Cechę tę zawdzięczają przede wszystkim wykonanej najczęściej z wytrzymałej skóry ekologicznej lub naturalnej cholewie.

Zalety sneakersów

Dzięki charakterystycznej, wysokiej cholewie, buty sneakers posiadają szereg specyficznych dla swojego rodzaju zalet. Oczywiście jak każde obuwie sportowe są bardzo wygodne, ale oprócz tego wspaniale wspierają kostkę i zapewniają jej bardzo dobrą stabilizację. Ponadto są szalenie modne, uniwersalne i praktyczne, gdyż pasują niemal do każdej stylizacji, a przy tym, w razie potrzeby nadadzą się do jazdy na rowerze, gry w koszykówkę, ćwiczeń na siłowni i innego rodzaju aktywności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *