Czym jest obecnie dla nas telefon?

Filed in Ciekawostki by on 27 grudnia 2012 0 Comments

Warto zacząć od tego że jak wszyscy wiemy początkowo telefon miał służyć wyłącznie do komunikacji i przekazywania głosu, aczkolwiek w miarę rozwoju techniki oraz całej miniaturyzacji telefon stał się praktycznie przenośmy komputerem.

Pierwsze telefony służyły wyłącznie do komunikacji głosowej i wtedy wydawało się że jest to szczyt techniki i nikt nawet nie myślał o rozbudowaniu telefonów o nowe funkcje jak i możliwości. Aczkolwiek wraz z procesem miniaturyzacji producenci opracowywali nowe technologie dzięki czemu płyta główna telefonu stawała się coraz mniejsza przez co można było zmniejszyć także wielkość jej obudowy.

Producenci wpadli na pomysł że zaoszczędzone miejsce można wykorzystać rozszerzając funkcjonalność telefonu po przez zamontowanie modułu aparatu dzięki czemu można by robić zdjęcia gdziekolwiek byśmy się nie znajdowali. Ogólnie idea była bardzo trafna jak dziś wiemy telefon bez aparatu wydaje się być mało użyteczny. Aczkolwiek pierwsze moduły aparatów w telefonach robiły zdjęcia bardzo niskiej jakości i były raczej mało użytecznym gadżetem niż w pełni funkcjonalnym aparatem. Po raz kolejny rozwój technologi zrobił swoje i w przeciągu kilku lat w telefonach zostały montowane matryce mające co najmniej 2Mpx które potrafiły robić wysokiej jakości zdjęcia.

W pewnym momencie miniaturyzacja jakby przestała mieć znaczenie, jak przyznają sami producenci płyty główne telefonów posiadające podstawowe funkcje stały si naprawdę małe i nie było sensu wciąż zmniejszać rozmiarów teflonów bo niby po co komu mini telefon, na rynku pojawiły się zegarki na rękę z wbudowanym telefonem, aczkolwiek raczej nie podbiły rynku, obecnie także można je kupić ale są raczej ciekawym gadżetem aniżeli funkcjonalnym użytecznym urządzeniem. W tym momencie nastąpił przełom ponieważ do pewnego czasu producencki minimalizowali wielkość telefonu aż nagle zaczęli zwiększać ich rozmiary stosując coraz większe wyświetlacze co z kolei zaowocowało wprowadzeniem na rynek telefonów dotykowych, które jak wiemy stały się kolejnym krokiem w ewolucji telefonów.

Telefony dotykowe są wyposażone w system operacyjny, najpopularniejszy stał się android, który oferuje naprawdę wiele możliwości. Dziś kupując telefon raczej nikt nie patrzy czy można z niego dzwonić ani czy ma aparat bo to stało się pewnego rodzaju standardem i wręcz musi być, patrzymy z kolei czy telefon posiada gps jaki ma procesor czy można prowadzić wideo rozmowy a także jak duży ma wyświetlacz a także jakie akcesoria do komórek dostępne są na rynku, mowa tutaj o bateriach o większej pojemności o dodatkowych bezprzewodowych klawiaturach oraz zestawach głośnomówiących itp. Tak więc posiadając obecnie telefon wymagamy od niego wielozadaniowości, wręcz smartfony służą jako małe przenośne urządzenia, w którym posiadamy notatniki z ważnymi datami, korzystamy z internetu gdziekolwiek byśmy nie byli tak więc dla biznesu są wręcz nieocenionym dodatkiem. Tak więc telefony dotykowe oferują nam tak wiele możliwości że niektórzy wręcz bez telefonu nigdzie się nie ruszają, i uważają że bez telefonu czują się jak bez ręki a strata telefonu poza strata finansową niesie ze sobą nierzadko wielkie problemy jeżeli w telefonie mieliśmy ważne dane. Tak więc telefon stał się nieodłączną częścią naszego życia, która daje nam wiele możliwości po za kontaktem z innymi ludźmi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *