Fronty mebli kuchennych na wymiar

Filed in Dom by on 9 maja 2018 0 Comments

Wielokrotnie zadawane pytanie podczas pierwszej wizyty w studio kuchennym brzmi jaki front jest godny uwagi, który warto wybrać aby służył przez wiele lat. Możliwości jest wiele, oto kilka rozwiązań uwzględniających budżet na wykonanie mebli kuchennych na wymiar.

Front drewniany

Najdroższym rozwiązaniem są fronty drewniane – kuchnie Toruń. Fronty te są najtrwalsze ponieważ są wykonane z jednego materiału, łatwo usunąć z niego uszkodzenia co jest ważne przy meblach kuchennych na wymiar. Ich trwałość oraz kolor zależą od drewna z jakiego będą wykonane. Drewno może być gładkie lub frezowane.

Front MDF lakierowany

Kolejnym co do ceny rozwiązaniem jest front MDF lakierowany. Takie wykonanie sprawia, że fronty naszych mebli kuchennych na wymiar mogą mieć dowolny kształt – klasyczny, gładki ale z zaoblonymi brzegami lub po prostu mieć wyfrezowany uchwyt. Lakier jest też materiałem wytrzymałym na zachlapania oraz wysokie temperatury, front lakierowany to kilka warstw lakieru na płycie mdf, ostatecznie pokryty warstwą lakieru UV, aby kolor na nim był trwały i aby front nie odbarwiał się pod wpływem promieni słonecznych. Materiał ten pozwala nam również na wykonanie frontu mebli kuchennych na wymiar bez żadnych widocznych szczelin i dodatkowych obrzeży, które często narażone są na uszkodzenia. Front lakierowany może zostać wykonany w wersji matowej lub z połyskiem. Zewnętrzna warstwa lakieru jest narażona na zarysowania i odpryski spowodowane mocnymi uderzeniami np. patelnią.

Front z płyty wiórowej

Kolejną co do wartości jest laminowana płyta wiórowa. Front ten jest łatwy do utrzymania w czystości, często wystarczy, że przetrzemy go lekko wilgotną ściereczką. Jeśli chodzi o jego wygląd może to być jednolity kolor albo imitacja drewna lub kamienia, dzięki czemu jest wiele możliwości skomponowania mebli kuchennych na wymiar. Dzięki grubości laminatu ok 3mm możemy również nadać mu strukturę usłojenia lub np łupka. Front ten zawsze będzie miał prostą formę, ponieważ płyta wiórowa oraz laminat, który jest sztywnym materiałem i nie jest tak plastyczny jak mdf. Dodatkowo fronty te będą posiadały obrzeże pvc, które jest zdecydowanie trwalszym materiałem od znanych nam obrzeży melaminowych wykonanych z cienkiej warstwy papieru pokrytej impregnatem, które lubiły się odklejać od działania temperatury lub pary, co przy meblach kuchennych na wymiar jest bardzo istotne.

Front MDF foliowany

Najtańszym rozwiązaniem są fronty mdf foliowane. Odnośnie kolorystyki folia ma takie same możliwości jak laminat. Folia jest to cienka warstwa materiału pcv, która dopasowuje się do frontu w prasie membranowej pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Wytrzymałość na działanie pary czy też temperatury w okolicach płyty grzewczej nie jest najlepsza. Zaletą wykończenia frontu folią jest to, że możemy ją umieścić na froncie jak lakier czyli bez żadnych widocznych łączeń dopasuje się ona do frontu obejmując również jego boki. Frezowanie mdf przed położeniem folii pozwala na uzyskanie frontu z wzorami – zarówno frezowaniem klasycznym w kształcie ramy, jak i prostymi nowoczesnymi dekorami. Fronty foliowane wyglądają ładnie i są niedrogie dzięki czemu często są wykorzystywane w meblach kuchennych na wymiar, jednak są one dużo mniej trwałe niż pozostałe.

Podsumowując, jeśli planując swoje meble kuchenne na wymiar zdecydujemy się na fronty drewniane to nie ulega wątpliwości, że będzie to najdroższe rozwiązanie. Jeśli budżet jest skromniejszy można zdecydować się na trwałe i efektowne wykończenia frontu laminatem czy folią. Najbardziej popularne obecnie fronty mebli kuchennych na wymiar to lakierowany mdf – aktualnie technologia nakładania lakieru na mdf jest tańsza i ceny frontu lakierowanego są w zasięgu większości inwestorów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *