Kamienne schody, jako efektowny element domu

Filed in Dom by on 2 stycznia 2018 0 Comments

Schody są nieodłącznym elementem każdego piętrowego domu. Powinny pasować do wystroju, być funkcjonalne i przede wszystkim trwałe oraz bezpieczne dla lokatorów. Rodzaj schodów w znacznym stopniu określa charakter domu. Najczęściej znajdują się one w pobliżu salonu, a więc stanowią wyeksponowany element wystroju i łatwo mogą zaburzyć jego ład i porządek.

Odpowiednio dobrane i wykonane schody Poznań powinny podkreślić styl mieszkania oraz pasować do otoczenia i indywidualnego wystroju. Należy zastanowić się nie tylko nad materiałem, z którego schody będą wykonane, ale także nad ich barwą, kształtem, strukturą oraz elementami wykończeniowymi. Oprócz efektywnego wyglądu liczy się także ich trwałość oraz wytrzymałość na codzienne użytkowanie.

Rodzaje schodów

Podstawowym kryterium podziału schodów jest rozróżnienie ich na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W tym przypadku różnić się będą zastosowane do ich konstrukcji materiały. Kolejnym kryterium jest ich kształt. W dużym uproszczeniu wymienia się schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, zabiegowe, kręte oraz wachlarzowe. Także wybór materiału, z którego mogą być zrobione jest bardzo szeroki. Rynek oferuje schody drewniane, kamienne, betonowe, stalowe, żelbetowe, ceglane oraz mieszane. Przed wyborem należy dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego wyżej wymienionego typu.

Schody kamienne

Zastosowanie naturalnego kamienia do wykończenia schodów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nadaje się on zarówno do zastosowania na schodach zewnętrznych, jak i tych wewnątrz domu. Często stosowanymi materiałami kamiennymi na stopnie schodowe są między innymi granit, bazalt, piaskowiec, marmur lub wapienie. Schody z kamienia gwarantują efektywny wygląd, wytrzymałość na uszkodzenia oraz dużą trwałość. Dodatkowo dostępna jest szeroka gama barw do wyboru. Dzięki temu każdy zainteresowany znajdzie odpowiedni materiał dla swoich potrzeb. W przypadku schodów wewnętrznych ciekawą alternatywą jest marmur, którego barwna kolorystyka i ciekawa struktura nadaje niepowtarzalny i elegancki styl otoczeniu. Zastosowanie marmuru w bardzo dużym stopniu podnosi poziom estetyki całemu wnętrzu. Łatwo utrzymać je w czystości i charakteryzują się dużą trwałością.

Schody granitowe

W przypadku granitu należy podkreślić jego bardzo wysoką wytrzymałość na ścieranie, co w przypadku schodów użytkowych jest istotną zaletą. Jest odporny na działanie wody oraz niskie temperatury, dlatego też idealnie nadaje się także na schody zewnętrzne. Granit zachowuje swoje właściwości przez długie lata, dlatego jest ceniony na rynku i polecany na materiał stopni schodowych. Nie odkształca się pod wpływem wilgoci i łatwo utrzymać go w czystości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *