Kuchnia na poddaszu jako sprawdzian dla projektanta

Filed in Dom by on 24 sierpnia 2015 0 Comments

W przypadku domów jednorodzinnych poddasze użytkowe jest wyzwaniem, jeżeli chodzi o jego  zaaranżowanie. Możemy je wykorzystać jako sypialnię, gabinet lub pokój kąpielowy. Przy odrobinie kreatywności stanie się także ciekawym miejscem dla naszej kuchni.

c7Niestandardowe układy ścian, skosy sufitu oraz widoczne belki podporowe mogą stanowić zalążek ciekawej aranżacji. Meble kuchenne Poznań pozwolą na odejście od standardowych, wpisanych w sześcian lub prostopadłościan pomieszczeń, umożliwią stworzenie unikatowego projektu. Jeżeli mamy taką możliwość, to postarajmy się na odpowiednie zaakcentowanie okien sufitowych, które wprowadzą lekkość do zaprojektowanej całości. Planując ich usytuowanie pamiętajmy także, że kilka węższych okien zdecydowanie lepiej doświetli nam poddasze niż jedno duże.

Projektując kuchnię na zamówienie przeznaczoną do takiego pomieszczenia musimy mieć na względzie wysokość od podłogi do wybranego punktu na suficie. Określenie obszaru o najwyższej wysokości umożliwi nam zaplanowanie w tym miejscu głównej strefy roboczej. Wielość czynników, na które musimy zwrócić uwagę, z pewnością zmusi nas do udania się do salonu z meblami kuchennymi na wymiar. Jest to droższe rozwiązanie, ale tylko ono zapewni nam optymalne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu.

Gdy mamy bardzo niskie ścianki kolankowe powinniśmy się skupić na optymalnym rozplanowaniu szafek dolnych. W przypadku takich kuchni musimy liczyć się z brakiem szafek wiszących lub ich pojedynczymi egzemplarzami. Z pomocą mogą nam przyjść półki, na których będziemy mogli poustawiać przybory kuchenne lub najczęściej używane elementy zastawy. W przypadku planowania stołu przy ścianie kolankowej miejmy na względzie wymaganą przestrzeń do swobodnego wyprostowania się podczas wstawania. Blat kuchenny zaprojektowany jako barek w tym przypadku będzie musiał być odsunięty od ściany kolankowej. Wszystkie wysokości oraz odległości będziemy mogli zweryfikować na etapie przygotowywania projektu w studiu mebli kuchennych.

Zlewozmywak postarajmy się zaprojektować w obrębie okna sufitowego. Stojąc przy nim będziemy mieli wrażenie otwartej przestrzeni i dodatkowo doświetlimy sobie ten obszar roboczy. W przypadku płyty oraz okapu przeznaczmy na nie najwyższą ścianę lub zastanówmy się nad okapem wyspowym. Stosując okap wyspowy zyskamy dystans do ściany kolankowej oraz zapewnimy sobie wygodną przestrzeń roboczą. W takich rozwiązaniach idealnie sprawdzą się wyspy kuchenne, w obrębie których będziemy mogli zapewnić swobodny dostęp.

Projektując kuchnię na poddaszu unikniemy wrażenia przytłoczenia poprzez zrezygnowanie z niepotrzebnych detali. Minimalizm w aranżacjach jest tutaj sposobem na ergonomiczną i harmonijną kuchnię. Dobrze jest także zastosować jasne kolory frontów oraz ścian w przypadku niższych poddaszy, zwłaszcza tych usytuowanych pod dachem wielospadowym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *