Rolety okienne pomagają oszczędzać energię

Filed in Dom by on 3 kwietnia 2013 0 Comments

Kilkanaście lat temu w większości okien naszych mieszkań królowała zasłona i firanka. Potem zaczęło się to zmieniać i coraz częściej w oknach zobaczyć można było żaluzje, które z czasem zostały wyparte przez rolety okienne. I te ostatnie królują w nich do dzisiaj, chociaż trzeba przyznać, że ewoluowały one w sposób znaczny od swoich pierwowzorów.

Obecnie producenci rolet okiennych produkują bardzo wiele rodzajów tychże, dzięki czemu każdy klient, nawet ten najbardziej wymagający będzie mógł znaleźć idealne zabezpieczenie przeciwsłoneczne dla swojego okna. Ale dzisiejsze, nowoczesne rolety okienne nie tylko spełniają swoje zadanie czyli osłaniają nasze wnętrza przed słońcem, ale także pomagają… oszczędzać energię elektryczną. W jaki sposób?

Otóż rolety typu thermo na powierzchni od strony szyby okiennej mają warstwę natryskowego aluminium dzięki czemu potrafią odbijać energię słoneczną. Nie należy się obawiać braku wrażeń estetycznych, bo od strony pomieszczenia wybrać możemy dowolny kolor tkaniny. Natryskowe aluminium odbijając promienie słonecznie nie dopuszcza do zbytniego nagrzewania się pomieszczenia, a co za tym idzie nie musimy używać urządzeń typu klimatyzatory czy wentylatory do pomieszczeń. W zimie zaś rolety thermo oszczędzają energię gdyż nie pozwalają, by pomieszczenie wychładzało się poprzez otwory okienne, które pochłaniają aż do 30% ciepła z pomieszczeń. Roleta thermo dzięki swoim właściwościom tworzy pomiędzy szybą a roletą swoistego rodzaju poduszkę powietrzną, która zatrzymuje ciepłe powietrze w pomieszczeniu, a co za tym idzie zmniejsza koszty ogrzewania. Z jednej strony roleta jest zatem ozdobą okna, a z drugiej doskonałym narzędziem do zmniejszania zużycia mediów. Więcej informacji o roletach okiennych typu thermo można przeczytać pod tym linkiem.

Oczywiście, należy koniecznie pamiętać o tym, by rolety były zasłonięte w czasie, kiedy nie ma nas w domu. Tylko wtedy poprawnie działają, dbając o naszą kieszeń i oszczędzając energię elektryczną i ogrzewanie. Rolety takie można kupić w dobrych sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz oraz w sklepach internetowych i pasują one na większość standardowych okien.

Ostatnio pojawiły się na rynku także rolety plisowane, które także mają z jednej strony natryskowe aluminium, dzięki czemu działają tak jak zwykłe rolety thermo, a oprócz tego mają niebanalny wygląd. Jeśli komuś zależy na tym, żeby jego okno było udekorowane w ciekawy sposób to powinien zapoznać się także z ofertą rolet plisowanych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *