Sposoby obróbki kamieni dla efektu wizualno-użytkowego

Filed in Dom by on 4 lutego 2018 0 Comments

Kamień naturalny jest materiałem, który przez dziesięciolecia nie był dostatecznie doceniany w naszym kraju. Jednak od pewnego czasu możemy zauważyć, że tendencja ta ulega zmianie, na jego korzyść. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z jego licznych zalet, kamieniarstwo Poznań, oraz coraz odważniej sięgają do niego wykorzystując go jako materiał dekoracyjny przy wykończeniu i aranżacji naszych mieszkań i domów.

Kamień jest materiałem budowlanym, który posiada wiele zalet. Jedną z największych jego zalet jest to, że można go w różnorodny sposób obrabiać, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać różnorodne efekty wizualno-użytkowe. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, że kamień jest materiałem, którego proces obróbki jest dłuższy niż tradycyjnych materiałów ze względu na jego naturalność, a co za tym idzie jego niepowtarzalność. Proces obróbki wymaga zatem wieloletniego doświadczenia, wytrwałości oraz przeświadczenia o tym jaki efekt końcowy mamy uzyskać.

Sposoby obróbki kamienia

Kamień jest materiałem który może być obrabiany ręcznie lub maszynowo. Dzięki jego właściwością strukturalnym możemy otrzymać taką formę i kształt jaki sobie tylko wymyślimy. Do podstawowych sposobów obróbki kamienia zaliczamy: polerowanie, szczotkowanie, czy płomieniowanie.

Polerowanie kamienia

Polerowanie kamienia powoduje, że jego powierzchnia z reguły z frontowej jego powierzchni jest idealnie gładka, charakteryzująca się połyskiem. Tak przygotowany kamień w najbardziej efektowny sposób przedstawia własną strukturę, fakturę, czy kolorystykę. Jest to najbardziej efektowna forma obróbki kamienia. Taki kamień najczęściej wykorzystywany jest do wykańczania podłóg, schodów, blatów, czy parapetów.

Szczotkowanie kamienia

Kolejną polecaną formą obróbki kamienia naturalnego jest jego szczotkowanie. Szczotkowanie w przeciwieństwie do polerowanie kamienia, pozwala uzyskać chropowatą fakturę, która staje się wówczas antypoślizgowa, co ma również swoje zalety i jest bardzo praktyczne. Kamień szczotkowany szczególnie polecany jest jako materiał na posadzki, często wykorzystywany w obiektach użyteczności publicznej, ale również przy wytwarzaniu schodów, szczególnie na zewnątrz, ale także przy basenach.

Płomieniowanie kamienia

Płomieniowanie kamienia jest to proces polegający na traktowaniu kamienia wysokimi temperaturami. W efekcie otrzymujemy powierzchnię o chropowatej, matowej fakturze. Tak obrobiony kamień podobnie jak przy szczotkowaniu wykorzystywany jest do produkcji schodów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *