Wybór płyty kuchennej do mebli kuchennych na wymiar - Cogito - Blog informacyjny : Cogito – Blog informacyjny

Wybór płyty kuchennej do mebli kuchennych na wymiar

Filed in Dom by on 30 marca 2018 0 Comments

Wybór płyty przy zakupie mebli kuchennych na wymiar zwykle jest dylematem. Często zastanawiamy się czy opłaca nam się zainwestować w indukcję, czy płyta gazowa będzie dla nas odpowiednim wyborem i nie będzie sprawiać kłopotów, czy też zainwestować w płytę ceramiczną która jest kompromisem między dwiema poprzednimi propozycjami – zebra-studio.pl. Na co warto zwrócić uwagę planując płytę kuchenną do zabudowie mebli kuchennych na wymiar?

Płyta gazowa

Propozycją numer jeden jest najbardziej znana i najczęściej używana płyta gazowa. Od lat funkcjonująca w wielu domach w formie wolno stojącej kuchenki połączonej z piekarnikiem. Jako samodzielne urządzenie pozwala na wbudowanie płyty w blat mebli kuchennych na wymiar. Jakie ma zalety? Przede wszystkim niska cena produktu oraz niska cena eksploatacji. Gaz jest tanim surowcem, a garnki i patelnie które są nam konieczne do użytku nie muszą być wykonane ze specjalnego tworzywa, co za tym idzie – ich cena również nie musi być wysoka. Kuchenka gazowa szybko nagrzewa garnek, potem jego zawartość, ale mimo wszystko proces ten nie trwa długo, a są również użytkownicy, którzy nawet twierdzą, że jedzenie z takie płyty smakuje lepiej. Gaz niestety ma też swoje wady, spalając się podczas gotowania pozostawia po sobie tłusty osad, który osadza się na meblach kuchennych na wymiar, przez co trzeba dużo bardziej dbać o ich czystość. Szczególną ostrożność należy również zachować przy małych dzieciach ponieważ mamy tu do czynienia z ogniem. Płyta gazowa występuje w różnych formach od klasycznej po nowoczesną. Palniki umieszczone mogą być na stalowej płycie lub w wersji bardziej nowoczesnej na szkle. Kolorystyka stalowego wykończenia pozwala dopasować urządzenie do stylu zabudowy – wykończenie inox, biel, a nawet odważna w odbiorze imitacja rdzy. Rozmiar płyty także ma znaczenie – w zależności od potrzeb możemy wykorzystać modele dwupalnikowe – małe, oszczędzające miejsce na płycie roboczej, standardową czteropalnikową wersję albo powiększoną płytę posiadającą 5 palników zwiększającą możliwość jednoczesnego gotowania kilku potraw. Dzięki takim możliwościom na pewno uda się świetnie połączyć płytę gazową z meblami kuchennymi na wymiar.

Płyta indukcyjna

Kolejnym rozwiązaniem sprzętowym dla mebli kuchennych na wymiar, obecnie zyskującym wiernych użytkowników jest płyta indukcyjna. Produkt ten stanowi większy wydatek, ale jego eksploatacja jest tak wielką zaletą, że warto zwrócić na niego uwagę. Płyta indukcyjna do prawidłowej pracy wymaga garnków i patelni wykonanych ze stali ferromagnetycznej. Łatwo sprawdzimy czy nasz garnek będzie działał na indukcji – będzie jeśli do jego można przyczepić magnes. Płyta indukcyjna działa sprawnie, pomijając proces nagrzewania garnka, działa bezpośrednio na jego zawartość, więc samo gotowanie jest szybkie i przyjemne. Jest bezpieczna dla dzieci ponieważ po zdjęciu garnka z pola grzewczego błyskawicznie stygnie. Płyta indukcyjna w części widocznej dla użytkownika wykonana jest ze specjalnego, wytrzymałego szkła, dostępnego obecnie w kilku kolorach, w wielkościach od kompaktowej dwupolowej, poprzez standard czteropolowy do wielkości pięciopolowej, dodatkowo nowoczesne modele występują z wbudowanym okapem rozwiązując np. problem z wiszącym sufitowym okapem nad wyspą mebli kuchennych na wymiar. Niektóre modele mają możliwość łączenia pól ze sobą dzięki czemu uzyskując dużą powierzchnię gotowania możemy użyć większych garnków lub brytfanny. Gładkie, odporne na zadrapania szkło jest łatwe do wyczyszczenia, dzięki niewysokiej temperaturze przy użytkowaniu nie zostają na płycie przypalenia więc oszczędza nasz czas przy sprzątaniu. Płyta indukcyjna wydaje się więc idealnym wyborem dla nowoczesnych wnętrz, świetnie komponując się z zaprojektowanymi indywidualnie meblami kuchennymi na wymiar.

Płyta ceramiczna

Ostatnią propozycją do zabudowy w meblach kuchennych na wymiar jest płyta ceramiczna. Dzisiaj najrzadziej wybierane rozwiązanie. Mając wiele cech płyty gazowej, jest poprzedniczką płyty indukcyjnej. Gotowanie na takiej płycie nie wymaga specjalnych garnków, a mechanizm działania płyty jest schematem jak przy gotowaniu na gazie ponieważ najpierw nagrzewa się szkło na polu płyty, następnie garnek, a dopiero potem jego zawartość. Po zakończeniu gotowania płyta długo stygnie, co może być plusem – potrawy długo są ciepłe, ale należy szczególnie zwracać uwagę na dzieci. Płyta ceramiczna wygląda jak płyta indukcyjna, lecz trochę trudniej zadbać o jej czystość – przy wysokiej temperaturze szkła pozostają na płycie przypalenia.

Wybór płyty grzewczej jest częstym dylematem przy zamawianiu mebli kuchennych na wymiar, dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety możliwych propozycji. Płyta indukcyjna bezpieczna oraz szybka w obsłudze, ale droga na początku. Kuchenka gazowa tańsza, szybka w użyciu, ale gaz unosi się w powietrzu i osadza na meblach kuchennych na wymiar. Oraz płyta ceramiczna która jest kompromisem między poprzednimi propozycjami ponieważ jest w średniej półce cenowej zakupu urządzenia oraz eksploatacji, ale długo się nagrzewa oraz stygnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *