Co powinniśmy wiedzieć posyłając dziecko do żłobka?

Filed in Dzieci by on 18 stycznia 2013 0 Comments

Dziecko, które w pewnym momencie przychodzi na świat zmienia go praktycznie w całości. Mowa tu oczywiście o przewartościowaniu własnych potrzeb na poczet potomstwa. Mowa również o pozbyciu się egoizmu, który drzemie w każdym z nas. Dziecko potrzebuje mnóstwo uwagi, bo z każdym dniem coraz bardziej się zmienia, a każdy rodzic pragnie być świadkiem tychże zmian.

Jednakże, w dzisiejszych czasach rodzice nie zawsze mają dla własnego dziecka tyle czasu, ile chcieliby mieć. Przede wszystkim muszą oni bowiem uczęszczać do pracy i choć robią to głównie dlatego, by móc utrzymać rodzinę, to jednak każda godzina bez małego brzdąca jest poniekąd godziną zmarnowaną. Tutaj pojawia się problem w następującej postaci – komu powierzyć własnego dziecko w czasie pracy? Niektórzy rodzice decydują się na oddanie potomstwa pod opiekę dziadkom, jednak większość posyła je do żłobka.

Wybór żłobka nie jest jednak kwestią bezsporną, bo taka placówka musi spełniać określone kryteria. Jednym z najistotniejszych elementów jest kadra pedagogiczna danego żłobka. Warto sprawdzić, czy osoba, która zdecydowała się otworzyć żłobek sama posiada wykształcenie pedagogiczne, które uczy jak obchodzić się z małymi dziećmi i jakie powinno się mieć do nich podejście.
Drugą kwestią jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Małe dzieci dopiero poznają świat i na swój sposób się go uczą, niejednokrotnie robią to na błędach. Nie jest zatem wykluczone, iż w trakcie pobytu w żłobku dziecku przytrafi się wypadek, a wówczas ważna jest umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach. Rodzice powinni także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób prowadzone są zajęcia i czy aby na pewno ich potomstwu nie dzieje się krzywda.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest także całościowa ilość dzieci przebywających w danym żłobku. Można by rzec, że im ich więcej, tym lepiej, gdyż wówczas dziecko posiada towarzystwo, jednak w nadmiarze nic nie jest do końca dobre. Zbyt duża ilość dzieci powoduje coraz to bardziej ograniczoną ilość uwagi poświęcanej każdemu dziecku indywidualnie. Ponadto, w takiej sytuacji o wiele łatwiej o niedopilnowanie któregoś brzdąca, a wówczas może dojść do nieszczęścia.

Posyłając dziecko do żłobka warto także wiedzieć wszystko o podawanych w nim posiłkach. Być może takie pytania mogą zostać odebrane niechętnie, jednak opiekunowie powinni zrozumieć, że rodzice pragną wiedzieć ile i co jedzą ich dzieci. Jak zatem widać, wybór żłobka jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, od którego naprawdę sporo może zależeć, więc warto się do tego przyłożyć, aby w miejscu, w którym dziecko nie ma przy sobie rodziców, było mu dobrze i radośnie spędzało czas. Jednym z wartych polecenia żłobków na terenie Warszawy jest Misiowy Ogródek – www.misiowyogrodek.waw.pl Posyłając tam dziecko mamy pewność że znajduje się pod dobrą opieką.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *