Co w momencie konieczności wycofania środków z lokaty?

Filed in Ekonomia by on 25 lutego 2013 0 Comments

Dobrym sposobem na zainwestowanie zgromadzonych przez nas oszczędności jest na przykład ulokowanie ich w banku na lokacie bankowej, zakładanej na określony czas. Jeśli dobrze dobierzmy ofertę nie musimy się bowiem martwić o jakiekolwiek ryzyko wiążące się na przykład z utratą części oszczędności w wyniku załamania sytuacji gospodarczej kraju. Z tego też powodu tak duża ilość klientów wybiera właśnie ten sposób inwestowania.

Czasami mamy również możliwość skorzystania z ofert promocyjnych, które przygotowywane są przez poszczególne banki, a które oferują o wiele lepsze oprocentowanie lokat. Może być ono nawet o kilka jednostek procentowych korzystniejsze niż w przypadku standardowej oferty. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku często musimy dysponować określoną kwotą, wymaganą do zainwestowania, by możliwe było uzyskania korzystniejszych warunków.

Ponadto, tego rodzaju lokaty zakładane są zazwyczaj na dłuższy okres czasu, obejmujący na przykład dwa lata. W tym czasie nie możemy oczywiście korzystać ze zgromadzonych przez nas oszczędności, bowiem są w pewnym sensie „zamrożone”. Mimo wszystko w życiu zdarzają się różne sytuacje, niezależne od nas, a które wymagają od nas posiadania określonej sumy gotówki na przykład na opłacenie opieki doktorskiej czy też naprawę na przykład ogrzewania centralnego bez którego trudno jest przetrwać zimę w domu czy mieszkaniu.

W związku z tym, aby uniknąć zaciągania kredytu, który zazwyczaj jest dość wysoko oprocentowany, jesteśmy zmuszeni zerwać umowę z bankiem. Wówczas w wielu przypadkach zostaną nam odebrane wszystkie naliczone do tej pory odsetki, a ponadto niektóre banki naliczają opłaty prowizyjne, których wysokość określona jest w umowie. Są to zabezpieczenia stosowane przez banki mające na celu ograniczyć do minimum tego rodzaju działania ze strony klienta. Bowiem gdyby wszyscy klienci danego banku chcieli jednocześnie wypłacić wszystkie zdeponowane w nim pieniądze, bank poniósł by straty związane z koniecznością zerwania swoich inwestycji, by móc wypłacić pieniądze klientom.

Warto pamiętać, że bank zawsze ma na celu głównie swoje dobro, a dopiero później dobro klienta. W związku z tym może się zdarzyć, że w przypadku zerwania umowy przed terminem nie tylko nic nie zarobimy, ale i możemy nieco stracić. Warto zatem przeglądać rankingi lokat, by móc wyszukać jak najbardziej opłacalne oferty na względnie niedługie okresy czasu, umożliwiające nam możliwość swobodnego korzystania z gotówki. Jest to szczególnie ważne dla osób niekoniecznie zamożnych, które pragną gdzieś ulokować swoje oszczędności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *