Co zrobić, gdy komornik puka do drzwi

Filed in Ekonomia by on 18 grudnia 2012 0 Comments

Posiadanie zadłużenia to jeszcze nie koniec świata. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy nadmiernie się zadłuży. Czasami wynika to z wystąpienia trudnych sytuacji losowych a czasami z nieprzemyślanych wyborów. Gdy komornik otrzyma polecenie ściągnięcia zadłużenia nie należy wpadać w panikę. Jak postępować, aby dogodnie spłacić długi?

Po pierwsze nie powinno unikać się jakiegokolwiek kontaktu z komornikiem. Wręcz przeciwnie, powinniśmy sami wyjść z inicjatywą i skontaktować się z osobą, która będzie próbowała wyegzekwować spłatę zadłużenia. Taką postawą pokażemy chęć do współpracy i zrobimy pozytywne wrażenie. Jest to pierwszy krok do udanych negocjacji z komornikiem, który może pójść nam na rękę i ustalić dogodne warunki oddawania pieniędzy.

Powinniśmy znać swoje prawa i wiedzieć na ile komornik może sobie pozwolić. Nie ma on określonego terminu, w którym musi wyegzekwować spłatę zadłużenia. Powinien jednak rozbić to jak najszybciej. Komornik nie ma prawa zabrać wszystkich posiadanych przez nas środków czy też całej pensji. Połowa zarobków dłużnika może zostać zabrana w przypadku zadłużenia w bankach. Odmiennie jest w sytuacji nie płacenia alimentów. W takim wypadku osoba zalegająca z płatnościami musi się liczyć z tym, że jej pensja może zmaleć o 60%. Jeżeli dłużnik posiada zobowiązania zarówno wobec banku jak i wobec dziecka, na pierwszym miejscu stawia się spłatę zaległości alimentacyjnych.

Komornik odwiedzając dom dłużnika, ma prawo zabrać wartościowe przedmioty, które się w nim znajdują. Może być to sprzęt RTV, urządzenia AGD, komputery, biżuteria oraz inne cenne przedmioty. Do dyspozycji komornika pozostają również oszczędności, lokaty, samochody czy też nieruchomości. Nie należy się obawiać o rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania, takie jak żywność, opał czy ubrania. Bezpieczne są także narzędzia służące do wykonywania pracy zarobkowej czy materiały do nauki.

Do zajęcia całego wartościowego majątku dochodzi tylko w skrajnych przypadkach. Jeśli spróbujemy  naświetlić komornikowi naszą sytuację i wykażemy chęć współpracy, egzekucja będzie miała łagodny wymiar. Nigdy nie należy utrudniać komornikowi pracy, ponieważ następnym razem może nas odwiedzić w asyście policji. Rozmową i negocjacjami jesteśmy w stanie ustalić spłatę zadłużenia w ratach. W przypadku gdy ulegniemy wpływowi silnych emocji, nasze kłopoty finansowe mogą się jedynie pogłębić. Zawsze lepiej podjąć współpracę w zakresie spłaty zadłużenia niż uciekać od problemu.

Dowiedz się więcej na Jak wyjść z długów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *