Jak działa i czym jest lokata bankowa?

Filed in Ekonomia by on 13 grudnia 2012 0 Comments

Lokatami bankowymi nazywamy umowy, które zawarte są pomiędzy bankiem, a klientem na mocy, których klient zobowiązuje się do wpłaty określonej sumy, a bank wypłaty tej sumy wraz z odsetkami po upływie określonego czasu.

Klient ma do wyboru:

  • lokaty terminowe, które zazwyczaj są wyżej oprocentowywane, gdyż wówczas klient na dłużej oddaje pieniądze w” ręce” banku
  • depozyty( wkłady) a vista, które przechowywane są na bieżących kontach i rachunkach, Pieniądze te mogą być wypłacone przez klienta w dowolnym momencie. Oprocentowanie w takich depozytach jest znacznie niższe.

Pamiętajmy, że pieniądze z naszych lokat nie są” zamrożone” na kontach. W dzisiejszych czasach banki doskonale wyspecjalizowały się w doradztwie finansowym. Pieniądze, które jedni klienci wpłacają na lokaty, pożyczane są innym w ramach kredytu. Bank zarabia w ten czas na różnicy oprocentowań lokaty i kredytu. Rzecz jasna udzielanie kredytów to nie jedyny sposób, w który banki zarabiają. Drugim sposobem są inwestycje, z których najważniejsze to giełda, na której bank zakupuje Obligacje Skarbu Państwa. Lokaty bankowe można rzec są motorem systemu kredytowego banków, gdyby nie one oprocentowanie kredytów musiało by być wyższe. Taka sytuacja doprowadziła by do wyższych rat kredytu, a co za tym idzie systematycznego rozpadu gospodarki. Wszystkie lokaty w bankach zarejestrowanych w Polsce objęte są gwarancją Bankowego Funduszy Gwarancyjnego.

Prócz lokat coraz częściej słyszymy o kontach oszczędnościowych. Co prawda depozyty takie są oprocentowane w porównaniu do depozytów a’ vista, jednak i tak jest to niższe oprocentowanie niż w lokatach terminowych. Zdarza się i jest to jedną z wad kont oszczędnościowych, że w umowach o zawarciu rachunku oszczędnościowego istnieją ukryte warunki.

Teraz poruszę temat tego, jak odpowiednio wybrać lokatę, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.
Dla klienta najlepszą lokatą będzie taka, w której zaoszczędzi najwięcej pieniędzy. Powinniśmy przejrzeć oferty wielu banków, aby wybrać ten, który zaspokoi nasze oczekiwania.

Po pierwsze musimy wsiąść pod uwagę czas, w jakim chcemy odkładać pieniądze. Najpopularniejsze są lokaty zakładane na miesiąc, kwartał, półrocze oraz rok. Powinniśmy mieć na uwadze, że składając krótkoterminowe depozyty tracimy możliwość zyskania większej ilości odsetek. Aktualna oferta banków rządzi zasada, im większy okres odkładania na lokatę, tym wyższe odsetki. Banki różnią się między sobą wysokością oprocentowania, najniższe oprocentowanie lokat to ok. 2%, najwyższe sięgają powyżej 6%. Przy wyborze oprocentowania musimy pamiętać o 19% podatku, który musimy odprowadzić od uzyskanych na lokacie odsetek.

Istotną sprawą jest też suma jaką chcemy wpłacić na lokatę. W większości banków lokatę terminowa możemy założyć dysponując suma 1 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że posiadając większą ilość odłożonych pieniędzy, bardziej opłacalna będzie wpłata oszczędności na kilka lokat. Ten sposób pozwoli nam na zabezpieczenie się przed utratą odsetek, w momencie, gdy będziemy musieli wypłacić pieniądze z lokat przed czasem. Niekiedy w bankach istnieją limity wpłaty na lokatę, zwłaszcza, gdy oferta jest bardzo atrakcyjna. Powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą banków i wysokością oprocentowania, jakie jest nam gwarantowane na lokacie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *