Lokata strukturyzowana czy lokata walutowa?

Filed in Ekonomia by on 30 maja 2013 0 Comments

O korzyściach finansowych jakie przynoszą lokaty bankowe zarówno krótko jak i długoterminowe nie trzeba już przekonywać. W dzisiejszych czasach „pożyczanie” swoich środków gotówkowych placówkom bankowym w zamian za odsetki to jedna z najbardziej bezpiecznych inwestycji finansowych, ale pod warunkiem, że oferta objęta jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a nad bankiem trzyma kontrolę Komisja Nadzoru Finansowego.

Oprocentowanie lokat o klasycznym charakterze jest z góry ustalone i każdy klient ma świadomość jaki uzyska zysk po wypłaceniu odsetek przez placówkę bankową, której pożyczył swoje pieniądze. Jednak wśród aktualnych ofert jakie proponują banki proponowane są również lokaty, bardziej ryzykowne, które mogą w porównaniu do tradycyjnej inwestycji przynieść zdecydowanie wyższe zyski bądź straty. Należą do nich przede wszystkim lokaty strukturyzowane oraz lokata walutowa.

Lokata strukturyzowana

Struktura tego rodzaju lokaty składa się z dwóch części. Jedna część o wartości procentowej, która wynosi w zależności od oferty placówki bankowej od siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent podlega stałemu oprocentowaniu co wiąże się z gwarancją wypłaty po upłynięciu terminu, na który została założona określonej wysokości odsetek. Druga część o wartości ustalanej w większości przypadków w przedziale od pięciu do trzydziestu procent dedykowana jest inwestycjom przy wykorzystaniu bardziej ryzykownych, ale gwarantujących większy potencjał zysku narzędzi inwestycyjnych takich jak dla przykładu fundusze inwestycyjne, akcje czy indeksy. W zasadzie lokata strukturyzowana gwarantuje w pełni odzyskanie włożonego kapitału a jej walorem jest możliwość uzyskania zdecydowanie wyższego zysku w porównaniu do zwykłych lokat terminowych.

Lokaty walutowe

Walutowa lokata terminowa polega na założeniu depozytu bankowe w walucie obcej. Najczęściej placówki oferujące swoje usługi bankowe na terenie naszego kraju proponują swoim klientom lokaty w euro, dolarach, frankach szwajcarskich oraz funtach brytyjskich. Biorąc pod uwagę porównywanie lokat każdy zauważy, że depozyty zakładane w walucie obcej charakteryzują się znacznie niższym oprocentowaniem w stosunku do depozytów zakładanych w złotówkach. Oprocentowanie lokat walutowych przed wszystkim uzależnione jest od wartości złotego w stosunku do wartości obcej gotówki na tle światowego rynku finansowego. Decydując się na tego rodzaju lokatę trzeba mieć świadomość, że wiąże się z nią tak zwane ryzyko walutowe. W przypadku, gdy złoty wzmocni swoją pozycję w stosunku do waluty, w której został założony depozyt, lokata może zamiast oczekiwanych zysków przynieść niestety dużą stratę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *