klimatyzacja precyzyjna
Łatwy, estetyczny i szybki montaż.
klimat.gda.pl

Rodzaje kart bankowych

Filed in Ekonomia by on 24 października 2012 0 Comments

Niemal każdy z nas ma w portfelu minimum jedną kartę bankową, są też osoby, które mają ich nieco więcej. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Karty bankowe pojawiły się w pierwszej kolejności w USA na początku XX wieku. Do Polski przybyły za pośrednictwem zagranicznych banków w latach 60. a popularne stały się 20 lat później. Początkowo bywało tak, że przed świętami czy weekendem, systemy wieszały się, a w bankomatach brakowało pieniędzy.

Najpopularniejszą kartą jest obecnie karta debetowa, która przypisana jest do rachunku bankowego. Korzystamy z niej jeżeli chcemy wydać więcej pieniędzy niż mamy na koncie.

Podobnie działa karta przedpłacona. Różnicą jest tutaj to, iż nie trzeba posiadać rachunku w banku wydającym kartę. Istniej tutaj osobny rachunek, na jaki wpłaca się kwotę, jaką będzie można potem dysponować. Tego typu kartę najczęściej przeznacza się na podarunek np. dzieciom, solenizantom. Wykorzystuje się je także przy wypłacie np. stypendiów studenckich.

Karta kredytowa daje możliwość od razu korzystać ze środków udostępnionych przez bank. Jednak zaciągnięty w ten sposób kredyt trzeba spłacać w terminach, by móc nadal korzystać z niej.

Kolejną jest karta obciążeniowa, która ma połączone cechy karty kredytowej, czyli posiada limit zadłużenia, jaki można wykorzystać w dowolnym momencie, z cechami karty debetowej, która jest powiązana z kontem.

Karta z odroczonym terminem płatności, nie wymaga konta w danym banku. W zależności od ustaleń w umowie karta może mieć górny limit wydatków, lub być bez limitu. Posiadacz karty podpisując umowę zobowiązuje się do spłaty w danym terminie. Co odróżnia ją od karty kredytowej – posiadacz nie może spłacić tylko części zadłużenia, ale całość.

Karta bankowa może różnić się także miedzy sobą budową. Karty typu wypukłego to takie, w jakich informacje typu np. nazwa właściciela, numer karty są wytłoczone na karcie. Takie karty mają także pasek magnetyczny albo chip. Służy to zapisywaniu informacji. Chip jest bezpieczniejszy, bo trudniejszy do podrobienia. Współcześnie popularniejsze stają się karty zbliżeniowe, których nie potrzeba wsuwać do czytnika, a  tylko zbliżyć do terminala. Sprawdzą się przy małych transakcjach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *