Notebooki

Filed in Komputery by on 24 października 2012 0 Comments

Otaczający nas świat z dnia na dzień się rozwija.

Rozwijają się wszystkie dziedziny naszego życia. Najbardziej widoczny rozwój można zauważyć w technologii. Komputery, telewizory, telefony komórkowe – z dnia na dzień powstają nowe, udoskonalone ich typy. Nie ma co się dziwić są do urządzenia, które w dzisiejszych czasach są każdemu człowiekowi niezbędne. Korzystamy z nich w pracy, na studiach, w szkole, na różnych spotkaniach itd. Dlatego większość ludzi posiada w domu przynajmniej jeden komputer, jak nie więcej.

Wyróżniamy dwa rodzaje komputerów: komputery stacjonarne (domowe) oraz komputery przenośne (laptopy, notebooki, netbooki itd.).

Oczywiście komputery przenośne są o wiele wygodniejsze. Można jak sama nazwa wskazuje przenosić je w każde miejsce, a to wszystko dzięki specjalnie wbudowanej baterii, która jest w stanie wytrzymać nawet parę godzin. Bateria w notebooku stanowi najcięższy element budowy tego urządzenia. Biorąc pod uwagę funkcjonalność notebooka, urządzenie to bardzo przypomina domowe pecety. Notebook korzysta z tych samych systemów operacyjnych oraz programów. Dysponuje on również porównywalną mocą obliczeniową. Duża różnica jest w cenie. Notebooki są mniej więcej dwukrotnie droższe niż komputery stacjonarne o zbliżonych parametrach. Notebooki idealnie sprawdzają się w podróży.

Ten rodzaj komputera ma oczywiście określoną budowę. Komputery przenośne (notebooki) posiadają różną wielkość w zależności jak duży jest monitor. Są stosunkowo lekkie w porównaniu do innych komputerów np. stacjonarnych. W wyglądzie przypominają teczkę. Budowa notebooka nie jest skomplikowana. Wszystko ogranicza się do układu scalonego. W skład tego układu wchodzą: monitor, klawiatura, jednostka centralna i touchpad (wbudowana mysz).

W porównaniu do laptopów, notebooki posiadają mniej funkcji. Służą głównie do podstawowych czynności biurowych takich jak sporządzanie pism, tworzenie prezentacji itd. Aby ułatwić sobie pracę warto posiadać takie urządzenie. Może nam ono w różny sposób pomóc w codziennych obowiązkach w pracy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *