ogórek mirabelle cena
jcb fastrac laweta wywrotka fendt john cena do zapłaty zobacz middot ładowacz czołowy dwusekcyjny komplet łyżka widły c wol met pszenzyto

Sztuka ciała – Body Art

Filed in Kultura by on 22 października 2012 0 Comments

Plamiona Masajów malują ciała, ponieważ chcą zastraszyć wrogów, żołnierze robią to dla kamuflażu, a jeszcze inni dla sztuki.

Body art to z języka angielskiego „sztuka ciała”.

Jest współczesnym kierunkiem w sztuce, w którym środkiem wyrazu jest samo ciało artysty. Rozwinął się on w lat 60. XX wieku, równolegle performancem oraz happeningiem, którym najczęściej towarzyszy.

Kierunek ten mówi o tym, że człowiek to jedność umysłu i ciała, a działania artystyczne stanowią źródło samopoznania samego siebie. W body arcie pojawiły się dwa główne nurty. Jeden skłaniał się ku metamorfozie, odwołując się do fikcyjnej postaci, a drugi z kolei sięgał do sadomasochizmu, wywołując współczucie czy odrazę, u odbiorców.

Prekursorami body artu byli Yves Klein, Piero Manzoni oraz Marcel Duchamp. Wyjątkowe na tle innych były przedstawienia tzw. Akcjonistów Wiedeńskich. Były one bardzo kontrowersyjne,  co prowadziło nawet do wytoczenia im spraw sądowych za obrazę moralności.

Współcześnie ciało przestało być już tematem tabu.

Z każdej strony jesteśmy zasypywani cielesnością z ekranów, a artyści uciekają się do coraz bardziej szokujących pomysłów by zwrócić naszą uwagę. Żyjemy w kulturze, gdzie ciało mieści się w centrum uwagi.

Pewną odmianą „sztuki ciała” jest Abject art  („sztuka wstrętu”), gdzie przedmiotem zainteresowania są wszelkie nieczystości i wydzieliny ciała, stanowiące jego naturalną część funkcjonowania.  Przedstawia ona ciało słabe,  podatne na okaleczenia, choroby, które starzeje się i umiera.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *