Alternator samochodowy czym jest? – Zima, czas sprawdzić samochód !

Filed in Motoryzacja by on 29 listopada 2012 0 Comments

Dużym problemem, szczególnie przed zimą są akumulatory i związany z nim alternator samochodowy. Przed zimą powinniśmy całe auto sprawdzić przed rozpoczęciem jakiejkolwiek jazdy. W okresie tym zmożona jest aktywność na szkody, więc powinniśmy sprawdzić następujące rzeczy:

  • czy nadwozie jest w pełni sprawne;
  • czy nie mamy wybitych kół/osi;
  • czy wszystkie części elektryczne są sprawne i są odpowiednio zabezpieczone;
  • czy alternator samochodowy dobrze ładuje akumulator;
  • czy akumulator ma odpowiednią moc;
  • czy rozrusznik  samochodowy odpowiednio działa;

Oczywiście to tylko garstka rzeczy, ale przed zimą powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć a zarazem nadto wcześniej wymienić opony na zimowe a także sprawdzić alternator samochodowy. Przy oponach musimy sprawdzić czy nie są popękane, czy bieżnik ma jeszcze „żywotność”. My chcielibyśmy się skupić na akumulatorach i alternatorach, bo taki nas ostatnio problem spotkał. Otrzymywaliśmy wiele e-maili w tej sprawie i musimy potwierdzić, że w 90% przypadkach, gdy pokazuje nam, że akumulator nagle wyładował się to jest to zależne od alternatora. Już parę dni wcześniej gdy jeździliśmy, było widać przygasanie świateł, co oznaczało, że coś się już dzieje. Tak, sprawdziliśmy akumulator, trzyma, nie dużo ale trzyma, następnie alternator, wymieniliśmy pasek, wciąż problem, czas na alternator. Gdy go wyjęliśmy to wiedzieliśmy już, że nie warto go naprawiać, taniej wyjdzie kupić nowy gdyż był to alternator do starego auta, Renault Megane Scenic z 97r, nie było sensu prawda? Do dziś dnia nie ma już problemu z akumulatorem, można powiedzieć, że akumulator działa jak nowy, ładuje na bieżąco i można jeździć! Mamy nadzieję, że ty sprawdzisz swoje auto przed zimą. na szczęście u nas przed zimą nie stało się to, lecz miesiąc wcześniej, choć już wiemy, że trzeba sprawdzać na czas auta i jego podzespoły. Ba, zaryzykowałbym stwierdzenie, że auto trzeba ciągle doglądać, czy wszystko jest z nim dobrze i czy nic złego się nie dzieje (np. rdza nie wdziera pod lakier).

P.S. Właśnie przypomniałem sobie o soli i jego tragicznych skutkach dla kół! Czym prędzej zmieniaj już aluminiowe felgi na stalowe! Nie chcesz sobie poniszczyć felg za 2000 zł ? Znam jednego takiego co tego nie zrobił, ale o tym w kolejnym artykule, nie chcę was już przemęczać tym wpisem.

P.S. 2 Oddaję dziś swoje auto do sprawdzenia u mechanika, przed zimą, ważne dla mnie jest czy alternator samochodowy działa poprawnie, w tamtym roku były darmowe sprawdzania samochodów w stacjach kontroli pojazdów, może w tym roku również coś podobnego dadzą, kto wie, może Państwo zrobi nam , kierowcom prezent i zaoferuje darmowe sprawdzanie naszych pięknych maszyn.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *