Czy warto naprawiać samodzielnie żurawie HDS?

Filed in Motoryzacja by on 13 listopada 2012 0 Comments

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie naprawiać żurawie typu HDS.

Trudno jest generalizować, jednak faktem jest, że niektóre usterki, szczególnie natury mechanicznej można usunąć samodzielnie. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania oraz narzędzi, które najczęściej nie wykraczają poza możliwości średnio wyposażonego warsztatu ślusarskiego.

Najważniejszym elementem naprawy diagnoza usterki. A tych, niestety, może być naprawdę dużo. Od ich rodzaju będzie zależało, czy naprawę wykonamy samodzielnie. W żurawiach typu HDS mamy do czynienia z różnymi elementami składowymi – z podwoziem samochodu ciężarowego oraz z żurawiem właściwym, który posiada podłączenie do elementów zasilania hydrauliki siłowej samochodu ciężarowego (pompa hydrauliczna). Aby dobrze zlokalizować usterkę należy mieć na względzie, że mamy do czynienia z układami – elektrycznymi i hydraulicznymi łączącymi urządzenia. Ważne więc jest, by odpowiednio zdiagnozować usterkę – nie zawsze objawy złego działania żurawia mają odzwierciedlenie w złym funkcjonowania jego mechanizmów – być może za awarię odpowiada choćby zepsuta pompa zasilania samochodu ciężarowego.

Jeśli jednak zlokalizowaliśmy usterkę mamy do wyboru dwie drogi. Jedną jest próba samodzielnej naprawy. Dla uszkodzeń mechanicznych najczęściej stosuje się podstawowe wyposażenie zakładu ślusarskiego lub mechanicznego. Czasami niezbędne może być również skorzystanie z tokarnii, która dorobi często posiadające nadmierny luz sworznie czy tuleje. Sprawa wygląda na dużo bardziej skomplikowaną, jeśli okaże się, że mamy do czynienia z niedomaganiem hydrauliki siłowej żurawia. W tym momencie musimy rozważyć nieco inne rozwiązanie niż samodzielną naprawę. HDS serwis może okazać się niestety niezbędny – posiada on najczęściej specjalistyczne narzędzia diagnostyczne oraz niezbędną do dokładnej diagnozy wiedzę. A błędnie zlokalizowana przyczyna niedomagania układu hydraulicznego może nieść za sobą spore wydatki. Oczywiście, istnieje szansa, że uda nam się trafić bezbłędnie i wymiana uszczelnień cylindra usprawni jego działanie. Co jednak, gdy czasochłonna naprawa nie przyniesie wymaganych rezultatów? Wtedy tak czy owak będziemy musieli odwiedzić serwis hds.

Czy warto ryzykować? Wydaje się, że w przypadku uszkodzeń mechanicznych można – usterka może być przede wszystkim dużo łatwiejsza do zlokalizowania. Pozostałe awarie (przede wszystkim układu elektrycznego czy układu hydrauliki siłowej) usuwamy jednak na własne ryzyko – ryzykując również większymi kosztami naprawy naszych dotychczasowych prób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *