Krótki opis systemu GPS

Filed in Motoryzacja by on 17 grudnia 2012 0 Comments

Skok technologiczny jak miał miejsce w ostatnim stuleci jest imponujący. Nigdy w dziejach naszej cywilizacji nie doświadczyliśmy tak dużej zmiany w wielu obszarach życia. Obecnie wiele zaawansowanych urządzeń pozwala nam na zdecydowane łatwiejsze wykonywanie różnego rodzaju czynności. Dobrym przykładem jest tutaj GPS. Przez całe tysiąclecia czynność taka jak nawigowanie mogła być przeprowadzona tylko i wyłącznie dzięki obserwacji przyrody, na przykład za pomocą śledzenia pozycji ciał niebieskich. Na szczęście obecnie bardzo wiele się zmieniło.

Wykorzystanie systemu

Przede wszystkim należy wspomnieć w jakich konkretnie obszarach korzystamy z tej technologii. Zwykle w tym kontekście wyszczególniamy dwa obszary zastosowań, a mianowicie cywilny oraz wojskowy.

Militarne wykorzystanie

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że to właśnie z myślą o amerykańskiej armii powstał GPS. Dlatego też właśnie tam swoje miejsce znalazły te najbardziej spektakularne zastosowania. Jako przykład możemy wymieć zintegrowany system do namierzania żołnierzy na polu walki, co jest niezwykle istotne, gdyż pozwala na efektywne organizowanie akcji ratunkowych, a także pociski kierowane na cel.

Cywilne zastosowania

Tutaj możemy wymienić bardzo szerokie spektrum zastosowań. Jednak na czele wysuwa się transport drogowy i to zarówno ten wykorzystywany w zarządzaniu flotą pojazdów, jak i ten stosowany u indywidualnych odbiorców. Poza tym warto także wspomnieć o rolnictwie, geodezji, górnictwie, lotnictwie, żegludze oraz rekreacji.

Podstawowa zasada działania

Wszystko tak naprawdę opiera się o sieć satelitów nawigacyjnych. Przede wszystkim należy powiedzieć, że są najbardziej skomplikowanym oraz najdroższym elementem całej złożonej technologii. Jaka jest jednak konkretnie ich rola?

Otóż każdy satelita jest swego rodzaju nadajnikiem wysyłającym sygnał radiowy na wyznaczonych wcześniej częstotliwościach. Obecnie nadawane są dwie częstotliwości, które zwykle oznaczamy jako L1 oraz L2. Sygnał ten jest przechwytywany przez specjalistyczne urządzenia, które nazywamy odbiornikami GPS.

Odbiornik do GPS

Odbiornik do nawigacji

Kluczową rolą w całym tym procesie jest określenie dystansu jaki dzieli odbiornik oraz satelity. Jeżeli będziemy znać odległości między przynajmniej 4 satelitami, a urządzeniem wykorzystywanym do nawigacji, to wyznaczymy pozycję w 3 wymiarach, a w zasadzie, to 4, jeżeli jako czwarty wymiar potraktujemy czas.

Segment naziemny

Warto jeszcze w tym kontekście wspomnieć o stacjach monitorujących. Co prawda nie są one bezpośrednio związane na przykład z odbiornikami do nawigacji, ale pełnią bardzo ważną rolę. Otóż ich zadaniem jest koordynowanie, nadzorowanie oraz reagowanie na błędy w działaniu całej technologii GPS.

Po dodatkowe informacje zapraszam na: www.technologiagps.org.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *