Jak wybrać kamerzystę na wesele?

Filed in Ślub i wesele by on 27 listopada 2012 1 Comment

Przygotowując się do jednego z najważniejszych dni w życiu jakim jest ślub zadajemy sobie wiele pytań i musimy podjąć sporo ważnych decyzji. Oczywiście jedna z nich już została podjęta – to osoba, z którą chcemy wziąć ślub. Teraz wyznaczamy datę ślubu, szukamy sukni ślubnej, Sali, fotografa, orkiestry i oczywiście kamerzysty, który w odpowiedni sposób utrwali najważniejsze dla nas chwile.

Często zadajemy sobie pytanie jak w tytule: kamerzysta na wesele, gdzie go znajdę?

Dawniej kamerzystów było niewielu, więc i wybór mniejszy. Najczęściej wybieraliśmy znajomego, który ma kamerę lub kamerzystę, który filmował u znajomych. Jakość takiego nagrania nie była najważniejsza. Nagrywano na kasetach VHS dlatego różnic w jakości obrazu nie było zbyt wielkich. Z upływem lat oczekiwania Młodych wzrastają wraz z postępem techniki. Teraz nie wystarczy nagrać i oddać kasetę od razu po weselu Nowożeńcom. Dziś samo wideofilmowanie, to 20% pracy związanej z przygotowaniem dobrego filmu. Prawdziwa zabawa, a właściwie ciężka praca z materiałem filmowym zaczyna się po weselu. Taki montaż zajmuje od tygodnia nawet do kilku miesięcy pracy. Aby zacząć obróbkę i montaż należy najpierw kilka razy obejrzeć całość, wyrzucić fragmenty nieostre, niestabilne, nudne, nic nie wnoszące do całości. Trwa to długo, a co za tym idzie ceny filmowania nie są niskie. Zaczynają się od ok. 1000zł, górnej granicy chyba nie ma. Spotykaliśmy się z bardzo profesjonalnymi nagraniami połączonymi z sesjami zdjęciowymi w krajach tropikalnych, gdzie koszt całej pracy kamerzysty/montażysty wynosił nawet 8000zł.

O kosztach piszę dlatego, żeby mieć świadomość, że praca kamerzysty, to nie tylko czas spędzony na weselu, ale dodatkowo wiele godzin spędzonych przed komputerem.

Jakość nagrania – ważna sprawa. Przez długie lata gotowy film otrzymywało się na płytach DVD, jest tak do dzisiaj. Ale stosunkowo od niedawna coraz częściej słyszymy o nagraniach w jakości FULL HD (1920×1080 pix.). Co to takiego? Oznacza to, że obraz składa się z 1920 punktów w poziomie i 1080 w pionie, dla porównania obraz na płycie DVD ma 720×576 pix. Wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta – wybieram FULL HD (pomimo zwykle droższej usługi niż w przypadku systemu PAL na płytach DVD). Tylko pojawia się drugie pytanie, czy mam odbiornik BLU-RAY, za pomocą którego film w formacie HD będziemy mogli obejrzeć. Zazwyczaj w domu mamy odtwarzacz DVD, BLU-RAY rzadziej. Więc jak poprosimy kamerzystę o nagranie w FULL HD, a film będziemy chcieli otrzymać na płycie DVD, to niestety, ale nie zyskamy wiele na jakości, będzie ona zbliżona do tej z kamery nagrywającej w systemie PAL.

Znając podstawy, którymi należy się kierować przed wyborem kamerzysty zaczynamy szukać. Najlepiej mieć wszystkich w jednym miejscu. Takim miejscem jest wyszukiwarka kamerzystów www.kamerzysci.eu Można tu wybrać województwo, określić kwotę jaką chcemy przeznaczyć na film ze ślubu i szukamy… Możemy obejrzeć przykładowe realizacje kamerzysty, poczytać o jego usługach i o sprzęcie jaki posiada. Znajdziemy tu też kontakt telefoniczny/mailowy oraz adres strony WWW jeśli posiada. Po skontaktowaniu się z kamerzystą zachęcamy do umówienia spotkania, na którym należy umówić szczegóły nagrania, a także obejrzeć więcej przykładowych realizacji. Po wyborze kamerzysty z takim przygotowaniem powinniśmy być zadowoleni z efektu końcowego czyli z filmu.

Ważne pytania dla kamerzysty:

  • Jaka będzie długość filmu? Wkracza moda na filmy krótkie, tj. ok. 45 minut z całości czyli przygotowania, kościół i sala. Jeśli zależy nam na pamiątce z całej ceremonii ślubnej, to powiedzmy o tym kamerzyście, bo niestety, ale jeśli coś nie zostanie nagrane, to na naszym filmie tego nie znajdziemy! Jeśli chcemy całość, to film powinien trwać ok. 3 godzin.
  • Filmowanie kamerą czy aparatem? Jeśli aparatem, to przeważnie jest dwóch operatorów, ważne, aby mieli ze sobą rejestrator dźwięku, bo dźwięk z aparatu może nie zadowolić Młodej Pary
  • W powyższej wyszukiwarce kamerzystów jest zwykle opis sprzętu, warto sprawdzić w Internecie co to za kamera, nie musimy się na tym znać, ale czym większa wartość tym lepszej jakości nagrania możemy się spodziewać.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Sylwia napisał(a):

    Najlepsze z najlepszych. Wszyscy kamerzyści w jednym miejscu. Gorąco polecam ; )

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *