Sakrament chrztu – najważniejsze informacje

Filed in Społeczeństwo by on 17 marca 2013 0 Comments

Chrzest Święty, to najważniejszy sakrament jaki przyjmujemy w czasie naszego życia.  Dzięki niemu zmyty zostaje z nas grzech pierworodny i przystępujemy do kościoła katolickiego.  Często chrzest święty przyjmujemy będąc małymi dziećmi i nie mamy świadomości jak ważne jest to wydarzenie i Przyjmując chrzest dziecko powinno być ubrane w białą szatę symbolizującą  czystość jego duszy. Ważna jest także biała świeca do chrztu.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jednak z jej symboliki  Podczas przyjmowania sakramentu rodzice chrzestni odpalają od  Paschału świecę do chrztu . Element ten ma bardzo ważne znaczenie symboliczne. Ogień symbolizuje życie duchowe oraz naszą wiarę. Światło świecy do chrztu ma wymiar duchowy- dzięki niemu dziecko uzyskuje dostęp do wiary. W zasadzie świeca jaką otrzymaliśmy do chrztu, powinniśmy mieć także podczas Komunii Świętej. Dlatego istotne jest kupienie dobrej jakości świecy.

Przy zakupie świecy do chrztu powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość oraz na mieszankę z jakiej jest wykonana. Najlepiej, żeby byłą to mieszanka parafiny i wosku. Ważna jest także grubość knota świecy, nie może on być zbyt cienki ponieważ może gasnąć. Żeby świeca zachowała przez lata ładny wygląd nie powinna mieć wielu ozdobników. Muszą być one delikatne, aby wytrzymały do Pierwszej Komunii Świętej.

Świeca do chrztu, a raczej jej światło powinno nam towarzyszyć podczas trudnych sytuacji życiowych. Światło to symbolizuje Jezusa Chrystusa, który cierpiał za nas i to w nim powinniśmy znaleźć oparcie na zakręcie naszego życia.  Dlatego świeca jaką otrzymaliśmy podczas sakramentu chrztu świętego ma tak wielkie znaczenie, z którego nie zawsze możemy zdawać sobie sprawę.

Religia katolicka posiada w sobie wiele symboli, przez które możemy doświadczyć istnienia Pana Boga. Ogień jest jednym z nich, to on wskazuje nam drogę do niego, a także pozwala znaleźć ukojenie w cierpieniu jakiego często doświadczamy. Ogień ze świecy chrzcielnej symbolizuje także nasze oświecenie i wiarę katolicką.

Pamiętajmy, że znaczenie chrztu nie ogranicza się tylko do jednorazowego sakramentu, po którym wraz z rodziną udajemy się na uroczystości. Wielu rodziców zapomina, że chrzest to pierwszy sakrament, z którym wiążą się pewne konsekwencje. Jest to wychowanie dziecka w zgodzie z nauką Kościoła. Dlatego warto zastanowić się, po co tak naprawdę chrzcimy swoje pociechy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *