Bieganie

Filed in Sport by on 22 października 2012 0 Comments

Bieganie to najczęściej wybierana forma aktywności ruchowej,

ponieważ jest najprostsza, najtańsza i może ją wykonywać każdy. Potrzebne jest jedynie obuwie. Jest to bardzo elastyczna forma treningu ruchowego ze względu na to, że można biegać w pojedynkę, z towarzyszem, a nawet całą grupą, o każdej porze – tak jak komu pasuje.

Bieganie jest wysiłkiem, podczas którego tkanka tłuszczowa spala się najszybciej, bo działają w tym samym tempie wszystkie mięśnie ciała w jednym czasie. Dla tych którzy regularnie biegają, utrzymanie właściwej wagi nie jest kłopotem, nawet  bez ograniczenia w codziennej diecie.

Prócz poprawy sylwetki ciała, bieganie daje również inne, zdrowotne korzyści m.in. usprawnia on pracę układu krążenia, pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu, zwiększa odporność całego organizmu oraz utrzymuje prawidłową ruchowość stawów czy ścięgien.

Ponadto jogging wpływa kojąco na stres  i nerwy, po ciężkim dniu. Nieskomplikowaną zasadą dla zaczynających bieganie jest tak zwane: 3 x 30 x 130, co oznacza 3 razy w tygodniu, po 30 minut, przy tętnie 130 na minutę. Wiadomo, że pierwszego dnia nie uda nam się uzyskać pełnych 30 minut. Dopiero regularność biegania pozwoli nam na ich osiągnąć. Jest to ważne, ponieważ dopiero, gdy dojdziemy do 30 minut pozwoli zacznie się spalanie rezerw tłuszczowych. Zacznij biegać od wolnego truchtu, można łączyć go z marszem- na przemian. Tylko przy takim tempie tłuszcze mogą być źródłem energii.

Bieganie to sport, który można uprawiać w każdej porze roku. Zmienne będzie jedynie to co na siebie założymy. Wiosną i jesienią będzie to dres, zimą cieplejsza kurtka, zaś latem coś lekkiego. Bez względu na pogodę pamiętajmy o tym by mieć przy sobie coś do picia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *