Pielęgnacja płyt boisk sportowych

Filed in Sport by on 29 stycznia 2018 0 Comments

Boiska sportowe w zdecydowanej większości zbudowane są płyt o nawierzchni naturalnej. W związku z powyższym niezmiernie ważne jest aby w odpowiedni sposób o nie zadbać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, ale również w okresie zim, które w naszych obecnych warunkach klimatycznych SA niezwykle zmienne i trudne do przewidzenia.

Pielęgnacja boisk piłkarskich o nawierzchniach naturalnych jest specyficznym zagadnieniem, które składa się z wielu zabiegów wykonywanych w ściśle określonych terminach, przez specjalnie do tego dostosowane maszyny i urządzenia. Warto taka usługę powierzyć specjalistycznej firmie, o dużym doświadczeniu, posiadającą wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

Wśród najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na naturalnych płytach boisk , szczególnie tych piłkarskich należy wymienić: Wertykulację, aerację, piaskowanie oraz nawożenie.

Wertykulacja murawy

Zabieg ten polega na usunięciu z murawy filcu, który najczęściej pojawia się po okresie zimowym. Zastosowanie tego zabieg tez w konsekwencji przyczynia się do poprawy obiegu wody i powietrza w gruncie, co jednocześnie sprzyja lepszemu przyswajaniu nawozów mineralnych. Dodatkowo zabieg ten sprzyja rozkrzewianiu się trawy, która staje się mocniejsza i odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne. Zabieg wertykulacji wykonuje się w okresie wiosennym za pomocą wertykulatora poprzez zebranie starego filcu.

Aeracja murawy

Kolejnym niezwykle ważnym i pożytecznym zabiegiem pielęgnacyjnym płyty z naturalnej murawy jest jej aeracja. Zabieg ten sprzyja rozwojowi murawy, pobudza ją do wzrostu, dzięki czemu zwiększa się masa korzeniowa murawy, staje się ona bardziej elastyczna i wytrzymała na deptanie. Dzięki temu zabiegowi trawa zwiększa swoje możliwości regeneracyjne. Jest to zabieg, który podobnie jak wertykulację wykonuje się w okresie wiosennym za pomocą tak zwanego aeratora.

Piaskowanie murawy

Piaskowanie murawy jest zabiegiem polegającym na równomiernym posypywaniu nawierzchni trawiastej warstwą piasku, którego zadaniem jest polepszenie rozwoju korzeni traw oraz poprawienie struktury gleby. Zabieg ten wykonuje się najczęściej wiosną na całej płycie boiska sportowego.

Nawożenie murawy

Nawożenie murawy wykonuje się przez cały okres wegetacyjne od początku wiosny do końca lata w zależności o potrzeb i rozwoju trawy. Nawożenie ma na celu utrzymanie i zwiększenie zawartości składników pokarmowych w glebie, które są niezbędne roślinom do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Najczęściej są to nawozy wieloskładnikowe zawierające przede wszystkim azot, fosfor, oraz potas.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *