Popularne rodzaje suplementów dla osób uprawiających sport

Filed in Sport by on 16 lutego 2017 0 Comments

Jeśli zaczynasz biegać, chodzić na siłownię czy basen, zapewne masz w tym jakiś cel. Dla większości osób jest to po prostu sposób na poprawę swojego wyglądu, na zrzucenie zbędnych kilogramów, zwiększenie masy i siły swoich mięśni, na poprawę kondycji. Niektórzy trenują dla zdrowia, jeszcze inni znajdują w sporcie okazję do zagospodarowania nadmiaru wolnego czasu. Niezależnie od tego, jaką motywacją się kierujesz, początkowy progres wynikający z konieczności przystosowania się organizmu do nowych obciążeń szybko wyhamuje, a to może zniechęcić do kontynuacji ćwiczeń. Taki moment to najlepszy czas, by do swojej codziennej diety wprowadzić dodatkowe suplementy dla sportowców. Mogą to być klasyczne suplementy w postaci witamin i minerałów, mogą to być również bardziej specjalistyczne specyfiki tj. odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, aminokwasy BCAA, kreatyna czy arginina.

suplementy dla sportowców

Głównie stosowane środki

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane suplementy dla sportowców to różnego rodzaju odżywki białkowe i węglowodanowe oraz ich mieszanki, czyli tzw. gainery (odzywki węglowodanowo-białkowe). Tego typu sportowe suplementy pomagają uzupełnić ewentualne niedobory energetyczne i w bezpieczny sposób można je stosować przy zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na białka i węglowodany, na przykład w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że mięśnie budowane są przez białka i jeśli nie dostarczymy w codziennej diecie odpowiedniej ilości białek, nasza mięśnie zwyczajnie przestaną rosnąć i będą wolniej się regenerować. Warto również pamiętać, że do prawidłowej pracy mięśni potrzebne są węglowodany. Te w postacie odżywek węglowodanowych są dobrze przyswajalne przez organizm, dzięki czemu pomagają w szybkim uzupełnieniu glikogenu w mięśniach, co przekłada się na większą efektywność treningu i na szybszą regenerację potreningową.

Codzienne sumplementy

Prócz wspomnianych odżywek białkowych i węglowodanowych, osoby uprawiające sport często sięgają również po kreatynę, argininę i aminokwasy BCAA. Tego typu suplementy dla sportowców mają przede wszystkim poprawić naszą wydolność i w ten sposób zwiększyć efektywność codziennych treningów. Dla przykładu, wspomniane aminokwasy BCAA odpowiadają za około trzydzieści procent masy naszych mięśni i nie mogą być wytworzone samodzielnie przez ludzki organizm, muszą być do niego dostarczone z zewnątrz. Wprowadzenie do diety tego typu suplementu diety przyspieszy proces regeneracji mięśni i w korzystny sposób wpłynie na ich wzrost. Kreatyna to z kolei wyjątkowo popularny, legalny środek anaboliczny, który wpływa na zwiększenie naszej siły i wytrzymałości, co automatycznie przekłada się na lepsze osiągi podczas treningów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *