Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 2 stycznia 2018 0 Comments

Okres zimowy jest czasem, w którym nie wykonuje się żadnych zabiegów pielęgnacyjnych na naturalnych trawiastych murawach boisk piłkarskich. Jednak jest to czas, w którym może dojść do znacznych jej uszkodzeń oraz pogorszenia jakości. Decydujący wpływ na to może mieć długa i śnieżna zima, z długo zalegającym na murawie śniegiem, który powoduje powstawanie na murawie plam.

Aby doprowadzić trawiastą murawę do dobrej jakości pielęgnacja boisk piłkarskich musi rozpocząć się jak najszybciej po ustąpieniu śniegu, gdy tylko ziemia obeschnie, a murawa przestanie być lepka. Każda murawa, niezależnie od tego w jakim stanie znajduje się po zimie, według osób zajmujących się pielęgnacją boisk piłkarskich, jest do uratowania. Dlatego warto już pod koniec zimy zaprosić do współpracy firmę, która profesjonalnie zajmuje się pielęgnacją boisk piłkarskich. Dzięki temu na pewno w szybki sposób murawa zostanie przygotowana do sezonu wiosennego.

Wertykulacja muraw sportowych

Jednym z pierwszych i najważniejszych zabiegów, któremu należy poddać naturalną murawę jest wertykulacja. Jest to zabieg, który pozwala usunąć obumarłe szczątki traw z darni, które w okresie zimowym, pod wpływem ciężaru śniegu stworzyły filcowatą, mocno zbitą pokrywę. Pokrywa taka wpływa negatywnie na wzrost i rozwój młodej trawy. Ogranicza ona przepuszczalność wody w głąb darni, utrudnia wymianę gazową, osłabia strukturę darni, która jest mniej wytrzymała na koszenie, dodatkowo posiada słabiej rozwinięty system korzeniowy, który jest niezbędny do pobierania w okresie wegetacyjnym wody oraz składników pokarmowych.

Aeracja boisk sportowych

Drugim niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, wykonywanym po zimie, jest aeracja darni, czyli jej napowietrzenie. Dzięki temu zabiegowi poprawiamy wymianę i gospodarkę gazami w glebie. Dodatkowo ma to też korzystny wpływ na przenikanie wody w głąb gleby do systemu korzeniowego darni.

Kolejnym niezbędnym zabiegiem jest wałowanie. Jest to zabieg, dzięki, któremu trawa zostaje stymulowana do równomiernego wzrostu oraz lepszego krzewienia się. Podczas mroźnych zim woda zbierająca się pod darnią zamarza i odmarza, przez co kępy traw mogą się podnosić, uszkadzając dodatkowo przy tym korzenie. Dzięki wałowaniu murawy trawa zostanie znowu dociśnięta do gleby, dzięki czemu korzenie będą mogły wrosnąć się w glebę.

Podczas wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych wykonuje się również naprawienie uszkodzonych fragmentów darni. Najczęściej w tych miejscach konieczna jest wymiana fragmentu muraw, której nie da się już zregenerować. Podobnie fragmenty murawy wymieniamy wówczas kiedy zauważymy, na niej pleśń pośniegową. Mając na uwadze powyższe informacje oraz konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu warto już teraz zadbać o zlecenie powyższych prac specjalistycznej firmie, która fachowo zajmie się naszą murawą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *