Balaton – ulubione miejsce tysięcy turystów

Filed in Turystyka by on 22 października 2012 0 Comments

Balaton to jedna z największych atrakcji turystycznych Węgier.

Jest to jezioro typu błotnego, o pochodzeniu tektonicznym, stanowiące największe jezioro Europy Środkowej. Leży odległości około 82 km od stolicy kraju – Budapesztu.

Jego nazwa pochodzi od słowiańskiego „blato” czyli błoto. Jest to płytkie jezioro, gdyż jego średnia głębokość to 3 – 4 metry, a w najgłębszym miejscu liczy 12,2 metra. Liczy ono 77 km długości i  4 – 14 km szerokości. Woda w jeziorze bogata jest w węglany, siarczany oraz magnez, wapń i sód.

Górzysty region na północnym brzegu jest znany głównie  z regionu winiarskiego, natomiast płaski południowym brzegu słynie z miejscowości wypoczynkowych.

Balaton wpływ na lokalny klimat, poprzez zwiększenie opadów rocznych. Ma to bardzo dobry wpływ na winnice wokół dla niego. Jezioro, działając jak lustro znacznie zwiększa ilość światła słonecznego, co również wpływa korzystnie na winorośl. Ponadto teren zawiera skały wulkaniczne, co czyni go urodzajnym. Główne ośrodki wokół jeziora to Siófok, Keszthely i Balatonfüred.

Wysoki sezon turystyczny trwa od czerwca do końca sierpnia.

Średnia temperatura wody w lecie wynosi 25 ° C, co sprawia, że kąpiel i pływanie są bardzo

przyjemne. Płytka woda jeziora szybko się nagrzewa, przez co sezon zaczyna się już w połowie czerwca.

Atrakcją turystyczną jest możliwość uprawiania sportów wodnych np.  żeglarstwo, wędkarstwo i inne. Na południowym wybrzeżu znajduje się mnóstwo klubów nocnych, barów i dyskotek. Jest to miejsce gdzie na pewno nie będziesz się nudzić.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *