grafika na ścianie w kuchni
rysunki i grafiki w galerii trendymania rysunek tuszem grafika technice akwaforty ilustracja colage ręcznie malowana akwarela
pastelowelove.pl

Walory turystyczne Wrocławia

Filed in Turystyka by on 18 marca 2013 0 Comments

Wrocław jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Głównie za sprawą pięknej starówki, która jest sercem i wizytówką miasta. Ale to nie jedyny powód, dla którego stolica Dolnego Śląska cieszy się duża popularnością.

Infrastruktura

Zacznę od walorów technicznych, mianowicie infrastruktury. Wrocław spośród polskich miast jest jednym z najlepiej połączonych z infrastrukturą transportową. Posiada nowoczesne lotnisko z zupełnie nowym, pięknym terminalem pasażerskim. Z lotniska im. Kopernika latać można w wielu kierunkach, głównie w Europie Zachodniej. Regularne połączenia występują do lotnisk w Wielkiej Brytanii, Włoszech, krajach Beneluksu, Niemczech i innych. Również dolecimy stąd do dwóch polskich miast: Gdańska i Warszawy. W zeszłym roku tani irlandzki przewoźnik otworzył tu swoją bazę, co rokuje na przyszłość zwiększeniem liczby destynacji.

Oprócz portu lotniczego obok Wrocławia przebiega autostrada A4, która dociera do granicy niemieckiej w dwóch punktach, i ciągnie się daleko na wschód, niebawem aż do granicy z Ukrainą. W budowie są drogi ekspresowe na północ, S5 oraz S8 w stronę Warszawy. Atutem jest również linia kolejowa, która (co nie jest w Polsce powszechne) jest nowa i pozwala na osiąganie dużych prędkości. Również wyremontowany dworzec zachęca do korzystania z pociągów. To wszystko pozwala w szybki i wygodny sposób dotrzeć do Wrocławia, a to niezbędny warunek udanej turystyki.

Historia

Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najprawdopodobniej istniała tu osada już w czasach antycznych. Miasto zostało lokowane po ataku tatarskim w XIII wieku i z tamtego okresu pochodzi obecny układ urbanistycznych starego miasta. Jeszcze starszy jest natomiast Ostrów Tumski. Miasto zostało zniszczone podczas drugiej wojny światowej kiedy naziści ogłosili je twierdzą Festung Breslau. Odbudowane po wojnie, jest jednym z najciekawszych zespołów urbanistycznych w kraju.

Atrakcje Wrocławia

Wrocław posiada szereg atrakcji turystycznych. Wymienić należy już wspomniane Stare Miasto oraz Ostrów Tumski, atrakcją jest również najstarsze w Polsce Zoo z największą liczną gatunków. Tuż niedaleko ogrodu zoologicznego znajduje się Hala Stulecia (Hala Ludowa) wpisana na listę zabytków UNESCO. W kompleksie Hali znajdują się również, Iglica, Pergola oraz multimedialna fontanna. Popularnością cieszą się również wycieczki statkiem po Odrze oraz wspinanie się na punkty widokowe takie jak wieża Kościoła Garnizonowego lub wieża matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dużą część turystów stanowią przyjeżdżający w celach biznesowych, gdyż stolica Dolnego Śląska jest jednym z bogatszych i dynamicznie rozwijających się ośrodków w kraju. Popularna jest też turystyka weekendowo – imprezowa. Wrocław kusi dużą liczbą miejsc rozrywki, restauracji, klubów, pubów i kawiarni. Kluby we Wrocławiu zlokalizowane są głównie w obrębie Starego Miasta i centrum, oraz w Pasażu Niepolda. Duża liczna młodych ludzi, min. studentów zapewnia, że miejsca rozrywki są żywe i intensywnie odwiedzane.

Również kulturalna strona miasta jest dobrze reprezentowana przez muzea, teatry, kina i sale koncertowe. Z muzeów należy wymienić choćby Muzeum Narodowe we Wrocławiu, zawierające między innymi zbiory przeniesione ze Lwowa (miasta partnerskiego) i Kijowa oraz jedyne w Polsce Muzeum Architektury. W dzisiejszym Wrocławiu działa kilkanaście teatrów i grup teatralnych. Na terenie Wrocławia działa również pięć multipleksów.

Wspomnieć należy również o nowych konstrukcjach, które również są pewną rodzaju atrakcją, mimo że nie są zabytkami. Mam tu na myśli wieżowiec Skytower, najwyższy w Europie most oparty na jednym pylonie oraz nowy stadion wybudowany na Euro 2012.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *