Babcine sposoby na pierwsze objawy przeziębienia

Filed in Zdrowie by on 13 listopada 2012 0 Comments

Przeziębienie jesienią to nic nadzwyczajnego. Kiedy zaczynasz kichać i pierwszy kaszel zaczyna Ci dokuczać możesz skorzystać najpierw z „babcinych” sposobów na bolące gardło czy pojawiające się objawy grypy, a dopiero potem skierować swoje kroki do gabinetu lekarza.

Ciepły napój

Nie ma nic lepszego po powrocie ze spaceru w chłodny, jesienny dzień jak rozgrzewająca herbatka. Najlepiej sprawdza się taka z suszonych malin, hibiskusa albo lipy, aczkolwiek ta kupiona w sklepie zielarskim w saszetkach też będzie dobra (o ile nie jest to herbata czarna o smaku malinowym). Do takiego naparu można dodać łyżkę miodu, który ma wiele zalet, w tym pomaga zapobiec przeziębieniu wzmacniając tężyznę. Pamiętać jednak należy, by miodu nie dodawać do gorącej wody, gdyż traci on swoje właściwości. Trzeba poczekać aż napój ostygnie i wtedy delektować się herbatką z tym słodkim dodatkiem.

Majeranek na katar

Kiedy nos zapchany i nie można oddychać trzeba także jakoś sobie radzić. Oczywiście można zacząć od wizyty w aptece i kupienia nowoczesnych kropli lub sprayu na katar. Można jednak leczenie zacząć od naturalnych sposobów. Podczas męczącego kataru warto zacząć od lekarstwa stosowanego u niemowląt – maści majerankowej. Należy rozsmarować ją pod nosem, a silny aromat ułatwi oddychanie. Podobnie działa Amol, wyciąg z ziół na spirytusie, tutaj jednak należałoby pamiętać, że jeśli skóra pod nosem jest podrażniona będzie bardzo piekło.

Sól na ból gardła

Wstajesz rano i czujesz okropny ból gardła? Takie właśnie, pierwsze objawy daje zapalenie gardła i warto na nie zareagować. Zanim konieczny okaże się antybiotyk można skorzystać z domowego sposobu jakim jest płukanka z soli. Do leniej wody należy dosypać soli kuchennej i kilka razy dziennie przepłukać gardło. Można również skorzystać ze środków dostępnych w aptece. Najlepiej wybrać te zawierające mentol i wyciągi z ziół.

Często pomimo najlepszych chęci nie udaje się zapobiec przeziębieniu czy grypie i konieczna jest wizyta u lekarza. Jednak mimo wszystko na pierwsze objawy lepiej reagować jak najszybciej w naturalny sposób. Należy pamiętać, że nim pojawiły się substancje chemiczne nasi przodkowie leczyli się w naturalny sposób. Na szczęście ich widza została przelana na karty wielu książek, a nawet została udostępniona w Internecie. Wystarczy więc tylko chwila, by móc leczyć się zdrowo.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *