Czyżby nadeszła moda na niepalenie?

Filed in Zdrowie by on 17 marca 2013 0 Comments

Pośród wielu nałogów funkcjonujących w polskiej rzeczywistości dwa są szczególnie popularne – nikotynizm i alkoholizm. Oba wywołują skutki groźne dla zdrowia, co jednak nie przeszkadza, aby już całkiem młodzi ludzie rozpoczynali swoją przygodę z papierosem lub kieliszkiem. W tym artykule skupmy się jednak przede wszystkim na uzależnieniu od nikotyny.

 

Tytoń w różnej formie

Tytoń to roślina zawierająca nikotynę. Jego liście są suszone i rozdrabniane, a następnie w różnej formie służą jako używki. Najpopularniejsze są dzisiaj papierosy, czyli wąskie papierowe rurki napełnione suszonym, drobno pokruszonym tytoniem. Jednakże można spotkać również fajki, które swoją największą popularnością cieszyły się ponad 100 lat temu oraz cygara. Te ostatnie są swego rodzaju elitą pośród wyrobów tytoniowych.

 

Moda na papierosa

XX wiek to czas, kiedy papierosy zdobywały świat. Ten niewielki zwitek papieru wypełniony tytoniem zaczął pojawiać się nie tylko w domach czy na ulicy, ale także w kulturze masowej. Powstawały reklamy „z papierosem w dłoni”, sztuki teatralne i znane do dziś produkcje filmowe. Papierosowy szał ogarnął cały świat. Ta moda nie ominęła również Polski. Widać to bardzo wyraźnie chociażby w serialach z lat 80-tych, gdzie w każdej wolnej chwili główni bohaterowie sięgają po paczkę papierosów.

 

Moda na rzucanie palenia

Koniec XX i początek XXI wieku to moda na rzucanie palenia. Nowoczesna medycyna codziennie wskazywała na szkodliwe działanie dymu tytoniowego na organizm człowieka. Powstało dziesiątki artykułów, zdjęć, programów telewizyjnych czy filmów poruszających problem nowotworów powstających z powodu palenia papierosów. Ich zadaniem było zniechęcenie do tego nałogu. Jak wiadomo, samo uświadamianie o szkodliwości palenia niewiele pomaga, gdyż zazwyczaj „to nas nie dotyczy”. Jednak znalazł się sposób nawet na bardzo opornych – moda na niepalenie. W dzisiejszych mediach coraz rzadziej spotykamy celebrytów z papierosem w dłoni, co sprawia, że wielu, zwłaszcza młodych, ludzi nie sięga po papierosy, choćby dlatego, że straciły swój urok medialny. Skoro ulubiona gwiazda popkultury nie pali, to pewnie nie warto zaczynać. Z pewnością, powód dla którego wielu ludzi rezygnuje z nałogu jest także inny. Od wielu lat obserwuje się wzrost troski o higienę, ładny zapach i wygląd. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu mężczyzna potrzebował jedynie kostki mydła dziś półki sklepowe uginają się od kosmetyków dla panów. Papierosy z pewnością stoją w sprzeczności z trendem dbania o siebie.

 

Podobne wpisy:

Tags: , , , ,

About the Author ()

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *