Luteina dla zdrowia Twoich oczu

Filed in Zdrowie by on 20 listopada 2012 0 Comments

W czasie codziennego funkcjonowania nasze oczy są wyjątkowo poddane na szkodliwe działanie środowiska.

Nadwyrężamy nasz wzrok poprzez ciągłe wpatrywanie się w ekrany komputerów, telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Wywołuje to rozliczne choroby oczu. W większości wypadków występującym schorzeniem jest zespół suchego oka leczenie takowego nie jest ciężkie.

Oko to bardzo wrażliwy narząd, potrzebujący szczególnej ochrony ze względu na destrukcyjny wpływ wolnych rodników. Luteina to związek organiczno-chemiczny, zaliczany do tych pochodzenia roślinnego. Stanowi barwnik żółtego koloru, wchodzący w skład ksantofili, czyli podgrupy karotenoidów. Wykazuje ona właściwości antyoksydacyjne, dlatego też pełni rolę  przeciwutleniacza, przez co ma zbawienny wpływ na różne choroby oczu  lub wady wzroku. Łagodzi niekorzystny wpływ wolnych rodników. Luteina  gromadzi się w obrębie plamki żółtej, która odpowiada za ostrość widzenia. Stanowi ona swego rodzaju filtr ochraniający oczy przed szkodliwym wpływem światła UVA i UVB oraz niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych.

Ludzki organizm nie umie sam wytworzyć luteiny, dlatego sięgajmy po produkty w których się ona znajduje np. zielone warzywa.

Można również wybrać bezpieczne suplementy diety, które ją zawierają. Oczy są bardzo delikatnym narządem i łatwo ulegają urazom mechanicznym lub chorobowym. Codzienna i wymagana dawka luteiny to 6 mg.  Może  ona zmniejszyć pojawianie się uszkodzeń plamki żółtej o ponad 40%, które powstają z wiekiem. Ponadto luteina w ciąży działa pozytywnie na podtrzymanie ciąży, a w przypadku nieregularnej miesiączki na unormowanie jej.

Warto wybrać suplementy diety na oczy. Intensyfikują one odporność oczu na promieniowanie UV. Dodatkowo wykorzystuje się również krople, które minimalizują wady wzroku i rozliczne objawy. Częstym kłopotem dodatkowo jest zapalenie spojówek objawy to zwłaszcza zaczerwienienie oczu, świerzbienie oraz ból. Koniecznie należy skorzystać z pomocy lekarza, jaki zapisze skuteczne leki. Infekcja jest bowiem zaraźliwa!

Mało ludzi wie, iż wzrok i dieta, którą używamy są ze sobą związane. Przykładowo nyktalopia wywołana jest deficytem witaminy A . Jeżeli wystąpi ślepota zmierzchowa leczenie to przede wszystkim odpowiednie suplementy diety na oczy. Składa się na to wiele komponentów, najważniejszy to prowitamina A, lecz równie pomocna może okazać się luteina. Ta substancja posiada bardzo skuteczne właściwości i ochrania budowę oka, w szczególności siatkówkę oraz komórki na niej się znajdujące. W ten sposób chroni przed nadmiarowym promieniowaniem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *