Terapeutyczne sesje małżeńskie

Filed in Zdrowie by on 6 maja 2013 0 Comments

Kłopoty małżeńskie a pomoc z zewnątrz

W dzisiejszych czasach coraz więcej małżeństw boryka się z różnego rodzaju problemami w swoich związkach. Te kłopoty nierzadko prowadzą do całkowitego rozpadu partnerstwa lub też czasowej separacji. Wszystkie związki wymagają pracy – pracy nad porozumieniem, kmpromisem i współczuciem. Kiedy wydaje się, że relacja bedzie wymagała znacznie większego wysiłku niż partnerzy mogą zaoferować sami z siebie (przy tym chcą dalej podtrzymywać związek), mogą wtedy spróbować poszukać pomocy z zewnątrz, nie tylko wśród najbliższej rodziny i przyjaciół, ale również wśród profesjonalnych psychologów, oraz terapeutów wykwalifikowanych w zakresie problemów małżeńskich.

Dzięki temu bardzo wiele relacji udało i nadal udaje się się uratować, zwłaszcza gdy para trafiała na terapię do specjalisty mającego na swoim koncie wiele udanych sesji. Prowadzi je zazwyczaj doświadczony i certyfikowany psycholog, który dzięki dogłębnej analizie małżeńskich problemów jest w stanie w pełni zidentyfikować problem i razem z małżonkami poszukać najwłaściwszego wyjścia z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Bo do tanga trzeba dwojga

O ile pary z mniejszych miejscowości mają znacznie trudniejsze zadanie z powodu niewielkiej ilości specjalistów, o tyle ten problem nie istnieje w przypadku dużych skupisk ludzi, takich jak Wrocław. Psychoterapeuta prowadzący sesje terapeutycznie dla par nierzadko ma jednak bardzo utrudnione zadanie, gdy okazuje się, że jedna ze stron nie uczestniczy w terapii z własnej woli, ale pod przymusem lub pod presją swojej drugiej połówki. Aby terapia okazała się jednak skuteczna, niezbędna jest pomoc samych zainteresowanych i wyrażona przez nich chęć współpracy. Prowadzenie sesji w innych warunkach jest dla niego o wiele bardziej skomplikowane i wymagające, ponieważ musi on wtedy zwalczać nie tylko same problemy – będące źródłem konfliktu – ale również niechęć jednego ze swoich pacjentów. Dopiero po pokonaniu tej ostatniej przeszkody, możliwe jest przeprowadzenie w pełni efektywnej terapii małżeńskiej.

Cechy dobrej relacji

Zdrowe relacje są pełne radości i spokoju. Zakończenie takiej która jest inna może być właściwym wyborem, nawet jeśli jest to bardzo trudne. Większość psychologów jednak nie zaleci utrzymania czy zakończenia związku, zamiast tego pomogą każdemu z partnerów komunikować w sposób bardziej jasny swoje potrzeby, myśli i emocje, oraz słuchać uważnie drugiej strony. Niektóre pary dyskutują bardzo cicho i spokojnie, natomiast wśród innych dominują podniesione głosy i duże emocje. Kluczem do silnej relacji nie jest jednak unikanie konfliktu. Partnerzy muszą być w stanie wyrażać swoje poglądy i uczucia które nimi targają, bez obawy odwetu z drugiej strony.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *