Z roku na rok zarówno Polacy jak i inne narodowości stają się coraz bardziej ryzykowane w swych podróżach. Obecnie nie wystarcza nam już Europa, ale chcemy poznawać każdy, nawet najbardziej odległy zakątek na ziemi. To sprawia, że przybywa biur podróży oferujących podróże w „nieznane”. A im dalej i niebezpieczniej – „dziko” tym lepiej. To powoduje, że jednym z celów podróży stała się Amazonia.
Amazonia – zielone płuca Świata
Region ten znajduje się w Ameryce Południowej i słynie z największego dorzecza na świecie, ale i największych zasobów wodnych. Dlatego Amazonia jest wyjątkowym miejscem na mapie świata, zarówno pod względem flory i jak i fauny. To właśnie ta różnorodność form sprawia, że tak chętnie chcemy poznać ten zakątek. Ponadto lasy Amazonii zwane są „zielonymi płucami świata” – to właśnie tu występuje największe pochłanianie produkowanego dwutlenku węgla i zarazem największa produkcja tlenu.
Kiedy Amazonia jest dla Europejczyka?
To wszystko nas kusi, jednak ze względu na klimat Amazonii – równikowy sprawia, że nie każda pora roku jest odpowiednia na podróż.
Niestety 85% czasu pada deszcz, mowa tutaj wówczas o przed deszczowej. Jednak i pora sucha nie jest wolna od opadów, jednak zdarzają się rzadziej jak na ten klimat. Sprecyzowanie dokładnego terminu wyprawy jest nie lada wyzwaniem a wszystko przez to, że region ten jest bardzo zróżnicowany, przy czym można go podzielić na trzy główne obszary: region zachodni, centralny i wschodni.
Miasto inków – atrakcje Amazonii
Pierwszy z regionów – zachodni, charakteryzuje się występowaniem zarówno wysokich szczytów jak i dolin, gdzie panują specyficzne warunki (mikroklimat). To powoduje, że region ten pod względem pogodowym jest trudny do scharakteryzowania. Jeśli zależy nam na jego odwiedzeniu warto przeczekać okres pory deszczowej (grudzień-kwiecień) i wybrać koniec kwietnia. Na obszarze tym leży jedna z ciekawszych atrakcji poza florą i fauną, czyli miasto Inków – Machu Picchu. Jeśli zależy nam na odwiedzeniu regionu wschodniego to omijajmy koniecznie okres między czerwcem a sierpniem. Zaś oby uniknąć zwiedzania w strugach deszczu obszaru centralnego nie planujemy podróży od marca do czerwca. Jeśli chcemy trafić na okres amazońskiej suszy wybierajmy jej początek aniżeli koniec, w którym to wylęg wszystkich owadów osiąga apogeum.
Zanim jednak udamy się do biura podróży zaczerpnijmy wszystkich niezbędnych informacji na temat tej wyprawy, tak aby sprawdzić czy posiadamy wystarczające predyspozycje do jej odbycia.