Maszyna budowlana w firmie to narzędzie do zarabiania pieniędzy. Każdy właściciel wie, że wydajny i bezawaryjny sprzęt to szybka i skuteczna realizacja projektu budowlanego czy wygranego przetargu. Przestoje w pracy to zawsze strata czasu i pieniędzy. Główną przyczyną przestojów jest oczywiście awaria koparki czy też ładowarki, a co za tym często idzie potrzeba wymiany wadliwych podzespołów w maszynie budowlanej. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto inwestować w nowe części, czy jednak kupić ich tańsze odpowiedniki. Zakładamy, że maszyna już nie jest na gwarancji i każde naprawy robimy we własnym zakresie.
Zacznijmy od przeglądów okresowych. Wiadomym jest, że aby maszyna służyła długo i bezawaryjnie należy o nią odpowiednio dbać. Regularne przeglądy według zaleceń producenta to podstawa. Czy jednak kupować oryginalne filtry i oleje od producenta maszyny? Raczej nie. W maszynach bardzo często stosowane są filtry znanych zewnętrznych producentów, które dostaniemy znacznie taniej od przedstawiciela tegoż producenta. To samo dotyczy olejów. Czasami bywa, że koncern budujący maszyny sprzedaje olej pod własną marką o charakterystyce dokładnie takiej samej jaką można dostać w pierwszej lepszej hurtowni olejów. Jedna różnica to kolor! Nie trzeba wspominać, że cena różni się drastycznie. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować najtańszych odpowiedników filtrów i olejów bo może to w przyszłości zadziałać na niekorzyść maszyny. Wybierajmy z rozsądkiem.
Kolejne pytanie to kiedy stosować części oryginalne. Według mnie oryginalne części należy stosować w przypadku mostów oraz wszelkich elementów hydraulicznych jak reduktory obrotu, pompy hydrauliczne czy silniki jazdy. Są to na tyle specyficzne urządzenia, że zabawa w dorabianie części może się źle skończyć. Producenci tych podzespołów dokładnie wiedzą jaką specyfikację techniczną musi posiadać określony element, aby pracować z odpowiednią wydajnością i żywotnością. Oszczędność, powiedzmy 500-600 PLN, na zębatce do dyferencjału mostu może kosztować nas znacznie więcej później, ponieważ źle dorobiony element wyrządzi znacznie więcej szkód. Jeżeli dany element wytrzymał w maszynie około 10 lat, to mamy gwarancję, że ta sama część zakupiona w oryginale będzie służyć nam równie długo. To samo dotyczy wszelkich elementów elektronicznych (płyty sterujące itp.). Tutaj kombinowanie także nie jest wskazane.
W takim razie jakie części do maszyn budowlanych kupować nieoryginalne? Moja opinia to wszystkie szybko zużywalne się. Do tej grupy zaliczyłbym gąsienice gumowe, groty do młotów hydraulicznych, wszelkie rodzaje ślizgów do ramion wykonanych z tworzyw, sprzęgła elastyczne oraz tuleje. Tutaj mała uwaga. Jeżeli chodzi o sworznie to również warto zainwestować w oryginał ponieważ w przypadku złego zamiennika może być później problem z usunięciem go. Ciekawą kwestią są natomiast gąsienice gumowe. Jest dużo producentów europejskich, którzy oferują bardzo dobre produkty w ciekawych cenach, dlatego warto znaleźć sprawdzonego dostawcę gąsienc. Jedyna kwestia sporna to zestawy naprawcze do siłowników. Sugerowałbym potestowanie, ponieważ jest wiele firm, które oferują wysokiej jakości uszczelniacze w atrakcyjnych cenach, ale jest także wiele, których jakość pozostawia wiele do życzenia.
Wysokiej jakości filtry wymieniane zgodnie z zaleceniami to chyba najtańszy sposób na utrzymanie sprawności maszyny przez lata.
Tylko orygianały, przekonałem się o tym wielokrotnie