Okres wiosny i lata, kiedy występują wyższe temperatury i większe nasłonecznienie jest czasem, w którym rośliny wymagają dużej troski. Podobnie jest z trawą, która porasta boiska sportowe. W czasie, gdy możliwe jest wystąpienie suszy lub bardzo intensywnych opadów deszczów należy szczególnie zadbać o murawę.

Tak jak inne rośliny potrzebuje ona dostarczenia odpowiednich składników mineralnych niezbędnych do wzrostu i rozwoju oraz odpowiedniej ilości wody dostarczanej w sposób regularny. Należy również pamiętać o koszeniu trawy. Nie można dopuszczać, by na boiskach sportowych osiągała ona wysokość powyżej 4 cm w czasie intensywnego użytkowania murawy. Warto zwrócić także uwagę na przygotowanie gleby na okres wiosny i lata. Jeśli chcemy, by trawa rosła i rozwijała się w sposób prawidłowy, a przy tym była mocna i odporna na różnorodne uszkodzenia z pomocą przychodzi pielęgnacja boisk piłkarskich. W jej skład wchodzi wiele zabiegów, które należy przeprowadzać w zgodzie z warunkami panującymi na boisku, dostosowując je do kondycji trawy czy właśnie do pory roku. Zabiegi dedykowane na okres wiosny i lata to przede wszystkim wertykulacja, aeracja, piaskowanie boisk oraz nawożenie, które służą do tego by po okresie spoczynku gleba stała się elastyczna, porowata i bogata w składniki odżywcze potrzebne do wzrostu trawy. W okresie letnim pielęgnacja boisk piłkarskich to przede wszystkim odpowiednie nawadnianie boisk piłkarskich oraz koszenie trawy.
Nawadnianie boisk piłkarskich – jak podlewać by nie zaszkodzić trawie?
Nawadnianie boisk piłkarskich jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który choć wydaje się najprostszy, posiada kilka zasad, których należy przestrzegać. Pierwszą z nich jest wybór pory dnia przeznaczonej na podlewanie boiska. Najlepiej byłoby wybrać wczesny poranek, ponieważ tylko wtedy istnieje szansa, że jeśli wody użytej do podlewania będzie za dużo i nie zostanie wchłonięta w całości i przetransportowana w głąb systemu korzeniowego trawy, w ciągu dnia będzie miała ona możliwość odparowania.
Dodatkowo, co istotniejsze wybierając poranek na podlewanie boiska niwelujemy szansę poparzenia trawy przez promienie słoneczne praktycznie do minimum. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nawadnianie boisk piłkarskich chcemy przeprowadzić w środku dnia, zwłaszcza bardzo słonecznego dnia. Wówczas istnieje ryzyko, że krople wody na źdźbłach trawy będą działały jak soczewka skupiająca promienie słoneczne i dojdzie do poparzenia. Jest to sytuacja niepożądana, która może doprowadzić do ususzenia fragmentów murawy czy nawet do znacznych ubytków na powierzchni boiska.
Kolejną istotną kwestią jest ilość wody używanej podczas podlewania. Warto pamiętać, że nawadnianie boisk piłkarskich to regularne dostarczanie wody w odpowiednich ilościach. Jakie są to ilości? W okresie letnim, przy dużych upałach jest to nawet 10-15 litrów/m2, w pozostałych okresach wzrostu rośliny optimum to 4 – 5 litrów/m2. Najważniejszą zasadą jest podlewanie co kilka dni, ale większym strumieniem niż każdego dnia, ale w małych ilościach. Jest to istotne z tego względu, że przy małych ilościach gleba nie gromadzi wody i nie pozwala na rozrost systemu korzeniowego trawy.