Spedycja powszechnie kojarzy się z branżą transportu towarów, co jest oczywiście słuszne, jednak wiele osób będących spoza tej branży błędnie stosuje zamiennie te dwa określenia myśląc, że oznaczają one to samo. W praktyce natomiast wygląda to zupełnie inaczej, te dwa pojęcia różnią się od siebie znacząco, przede wszystkim w kwestii zakresu obowiązków.

Transport to po prostu przewóz powierzonych ładunków z punktu A do punktu B. Natomiast spedycja to wszelkie działania i czynności związane z organizacją usługi transportu towarów. Zarówno jeden jak i drugi proces są od siebie zależne i ściśle ze sobą oddziałują na poziomie organizacji i realizacji transportu krajowego i transportu międzynarodowego.
Firma transportowa i spedycyjna – różnice
Firma transportowa to przedsiębiorstwo, które świadczy usługi przewozu towarów z jednego miejsca w drugie, natomiast nie zajmuje się tym transportem w kwestiach związanych z organizacją. To już należy do zadań spedytora, czyli osoby odpowiedzialnej za spedycję. Spedycja w pierwszej kolejności polega na przyjęciu zlecenia od klienta oraz dopasowaniu odpowiedniego środka transportu do danego zlecenia i zorganizowaniu tego środka transportu.
Następnie w ramach spedycji przygotowywane są wszelkie potrzebne do transportu towarów dokumenty. Zazwyczaj są to umowy lub list przewozowy, w którym ujęte są wszystkie niezbędne specyfikacje i wymogi związane z daną usługą transportu towarów, co jest niezwykle istotne, by transport krajowy i transport międzynarodowy mógł być bezpiecznie wykonany, bez ubytków na przewożonych towarach i z zachowaniem specyficznych wymagań klienta.
Ponadto, firmy spedycyjne zajmują się także przygotowywaniem wszelkich pozwoleń, zezwoleń i innych dokumentów, które są niezbędne do płynnego i bezproblemowego wykonania usługi transportowej. Firma spedycyjna przygotowuje także dokumenty potrzebne przy odprawie celnej. Dodatkowo, w ramach spedycji monitorowane i kontrolowane jest położenie pojazdu przez cały czas transportu towarów. Czynności związane z załadunkiem, przeładunkiem oraz rozładunkiem na miejscu docelowym również należą do zakresu obowiązków spedytora.
Coraz częściej te dwie usługi – transport i spedycja zostają połączone w jedno i powstają firmy transportowo-spedycyjne. Wówczas organizacja i przeprowadzenie przewozu towarów transportem krajowym lub transportem międzynarodowym jest dużo łatwiejsze i bardziej wydajne. Dodatkowo, jest to również komfortowa sytuacja dla klientów, którzy mają gwarancję, że całe zlecenia od początku do końca będzie pod kontrolą jednej firmy transportowo-spedycyjnej.