W okresie letnim pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje przede wszystkim dbałość o prawidłowy poziom nawodnienia, koszenie trawy oraz nawożenie. Wymienione zabiegi pielęgnacyjne to tak zwana podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich.
Warto odpowiednio zadbać o te zabiegi, ponieważ wszelkie błędy i niedociągnięcia na tym etapie spowodują, że każde kolejne zabiegi nie będą spełniać swojej roli tak jak powinny. Mowa tutaj o zabiegach wchodzących w skład tak zwanej podtrzymującej oraz regeneracyjnej pielęgnacji boisk piłkarskich.

Omówienie zabiegów podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich
Kluczowym elementem podstawowej pielęgnacji jest nawadnianie boisk piłkarskich, podczas którego należy zadbać o to, by poziom dostarczanej wody był optymalny. W związku z tym należy pamiętać, że murawę powinno się podlewać co kilka dni, ale bardziej intensywnym strumieniem. Optymalna wartość w okresie letnim to 10-15 l/m2. Nawadnianie boisk piłkarskich w taki sposób pozwala na lepszy dostęp wody w głąb korzeni oraz powoduje ich rozrost. Należy także pamiętać, że podczas podlewania murawy istotna jest pora dnia. Warto podlewać boiska sportowe wczesnym rankiem, ponieważ wówczas potrzebna woda dociera do korzeni trawy, a ewentualny nadmiar ma możliwość odparowania w ciągu dnia. Dobrą porą na nawadnianie boisk piłkarskich jest także wieczór, tylko tutaj należy pamiętać, żeby nie podlewać zbyt intensywnie, ponieważ nadmiar wody nie będzie mógł odparować. Zdecydowanie najgorszą porą dnia jaką możemy wybrać na podlewanie jest południe, zwłaszcza w upalne letnie dni. Wówczas woda odparowuje za szybko i potrzeba ilość nie dociera w głąb korzeni trawy. Dodatkowo, przy dużym nasłonecznieniu krople wody mogą skupiać promienie słoneczne i może dojść do poparzenia trawy. Najlepszym sposobem na prawidłowe nawadnianie boisk piłkarskich jest korzystanie z profesjonalnych zraszaczy, które mogą być umieszczone w różnych miejscach na boisku i są automatycznie sterowane, dzięki czemu możliwe jest równomierne podlewanie trawy na całej powierzchni boiska.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacji boisk piłkarskich jest koszenie trawy. Koszenie musi być wykonywane w sposób regularny i dostosowany do rodzaju trawnika. W przypadku boisk piłkarskich zabiegi koszenia zaczynają się na przełomie marca i kwietnia, a kończą w połowie października podczas przygotowywania boiska na sezon zimowy. W okresie letnim ważne jest, by przycinać źdźbła trawy na stałą, równą wartość, zazwyczaj jest to około 3,5 cm wysokości. Należy pamiętać, żeby po skoszeniu trawy wygrabić teren z pozostałych resztek.
Trzeci zabieg podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich to nawożenie. Stosowanie odpowiednich nawozów jest bardzo ważnym elementem, który pozwala na dostarczenie roślinie wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Dzięki nawożeniu trawa staje się mocniejsza, bardziej odporna na choroby i niekorzystne warunki pogodowe i polepsza się jej wygląd. Warto stosować mieszanki nawozów dedykowane dla boisk sportowych i przestrzegać zaleceń producenta w kwestii częstotliwości nawożenia i wielkości podawanych dawek. Zabieg nawożenia przeprowadza się po wcześniejszym skoszeniu trawy.