Niegdyś poddasze nie miało nic wspólnego z powierzchnią mieszkalną. Najczęściej stanowiło miejsce składowania niepotrzebnych przedmiotów. Dziś sytuacja prezentuje się odmiennie. Współczesne poddasza pełnią funkcję mieszkań, stąd też tak ważnym elementem stała się ich prawidłowa izolacja dachu.
Różne pokrycie dachowe – różne materiały izolacyjne
Ocieplenie pokrycia dachowego nie ogranicza się wyłącznie do wyboru materiału połaciowego. Ważne jest wykonanie wstępnego krycia, osłaniającego od strony zewnętrznej warstwą chroniącą przed przeciekaniem. W tym celu używane są folie wstępnego krycia, inaczej nazywane również dachowymi, których montaż odbywa się bezpośrednio do krokwi. Jednak izolacja dachu zagrożona jest nie tylko z zewnętrznej, ale również wewnętrznej strony, w tym przypadku pary wodnej. Dlatego sztuka budowlana przewiduje konieczność zastosowania folii nieprzepuszczającej pary wodnej, czyli folii paroizolacyjnej. Stojąc przed obowiązkiem ocieplenia dachu, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg ważnych elementów, m.in. materiałów izolacyjnych, które charakteryzować się powinny wysoką izolacyjnością cieplną, wiatroszczelnością, wodoszczelnością, dźwiękoszczelnością, niepalnością i szczelnością termiczną.
Łatwość montażu i współczynnik przewodzenia ciepła – na to koniecznie zwróć uwagę przy zakupie
Optymalnie byłoby, gdyby zastosowane materiały nie sprawiały użytkownikowi kłopotu w montażu. Wówczas gwarancja, że izolacja dachu jest wykonana w sposób właściwy istotnie wzrasta. Czynnikiem, na który również warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów izolacyjnych jest lekkość. Z tego właśnie powodu wełna szklana cieszy się największą popularnością wśród posiadaczy poddaszy użytkowych. Materiały używane do ocieplenia dachu muszą legitymować się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dlatego chcąc żyć ekonomicznie i do minimum zmniejszyć wydatki związane z tytułu eksploatacji domu, to właśnie izolacji dachu powinniśmy poświęcić dużo uwagi.
Porównuj nie tylko ceny materiałów
Szukając ofert w Internecie, łatwo możemy porównać współczynniki przewodzenia ciepła – wszystkie towary dostępne są na jednej stronie, dzięki czemu porównanie cen czy parametrów technicznych nie stanowi najmniejszego problemu. Musimy pamiętać, że ciepłe powietrze jest lekkie jak piórko, bez najmniejszych oporów przedostaje się przez nieocieplony dach, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Dlatego wybierając materiały izolacyjne warto zwrócić uwagę na współczynniki przenikania ciepła – im lepszy będzie ten parametr, tym więcej na ogrzewaniu każdego miesiąca będziemy mogli zaoszczędzić.
W izolacji dachu najczęściej stosuje się trzy techniki ocieplania dachu skośnego. Pierwszą z nich jest izolacja między krokwiami bez pełnego deskowania, docieplanie z pełnym deskowaniem oraz ocieplanie dachu od zewnątrz. Ostatnią metodę wykorzystuje się w sytuacji, gdy poddasze użytkowe nie stwarza właścicielowi możliwości do docieplenia go od części wewnętrznej.