Gojenie ran w przypadku zdrowego, prawidłowo funkcjonującego człowieka trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Są jednak sytuacje, w których podany czas ulega znacznemu wydłużeniu. Wówczas odpowiednia fizjoterapia stanowi klucz do sukcesu. Jednak do pełni szczęścia chory potrzebowałby takich zabiegów, które nie nakładałyby na niego konieczności uciążliwego chodzenia do placówek oferujących tego typu czynności. W tym zakresie świetnie sprawdzają się specjalne urządzenia sprzyjające procesowi gojenia ran, przeznaczone do użytku domowego.
Na ostateczny czas zabliźniania się rany wpływ wywiera wiele czynników. Jednak to przede wszystkim jej umiejscowienie, wielkość oraz przyczyna stanowią podstawowy tego wyznacznik. Dlatego, aby przynieść ulgę wszystkim pacjentom borykającym się z tą przykrą dolegliwością, stworzono specjalne urządzenia pomagające im wyjść z opresji.
Laseroterpia
Zaobserwowano, że gojeniu ran sprzyja homogenna wiązka światła laserowego, jaką emitują lasery miękkie, które przyczyniają się do zwiększenia ilości substancji energetycznej, jaką produkują mitochondria komórkowe. Używanie lasera wywiera również niebagatelny skutek antyseptyczny, pozwalający na szybsze wyeliminowanie bakterii chorobotwórczych, istotnie utrudniających cały proces zabliźniania się rany. Stymulując organizm do wysokoenergetycznego metabolizmu zyskujemy pewność, że będzie to miało zbawienny wpływ na szybsze ziarninowanie rany oraz usuwanie martwych tkanek.
Elektrostymulacja wysokonapięciowa
Wspomniana terapia opiera się na stosowaniu krótkich, ale wysokonapięciowych impulsów elektrycznych, które dla organizmu człowieka są całkowicie bezpieczne. Wszystko dlatego, że przepływ prądu jest krótki, ale o szerokim działaniu penetracyjnym, dzięki czemu pozytywnie wpływa na gojenie ran. Elektrostymulacja wysokonapięciowa, podobnie jak laseroterapia, niszczy bakterie chorobotwórcze oraz mikroby odpowiedzialne za wydłużony okres regeneracji skóry. Omawiana metoda znajduje szerokie zastosowanie w przypadku leczenia ran cukrzycowych, ubytków tkanek, owrzodzeń podudzi, odleżyn czy zainfekowanych ran, przynosząc chorym pozytywne efekty działania.
Pompa perystaltyczna
Pompa perystaltyczna jest kolejnym sposobem, aby gojenie ran przebiegało szybciej i sprawniej. Została tak skonstruowana, aby ulepszyć krążenie żylne już po kilku minutach od zastosowania. Początkowo urządzenie było dedykowane do leczenia oraz zapobiegania chorób wynikających z niewydolności żylnej. Chodzi oczywiście o takie schorzenia, jak obrzęki limfatyczne, zakrzepica czy żylaki. Szybko jednak okazało się, że pompa perystaltyczna wywiera pozytywny wpływ na gojenie ran, dostarczając tkankom dużych ilości tlenu.