Dobrze zaprojektowana, sprawnie działająca, wydajna i odpowiednio konserwowana wentylacja, to podstawa każdego projektu budowlanego. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, czyli jego obiegu w danym obiekcie czy danej przestrzeni zamkniętej. Jeśli wentylacja spełnia swoje zadania, to m.in. przekłada się na odpowiednią termoizolację budynku, co ma znaczenie chociażby przy projektowaniu budynków wielorodzinnych. Wyprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz w trakcie upalnego lata pozwala zwiększyć komfort przebywania wewnątrz murów, natomiast zimą wentylacja odzyskuje wszystkie straty ciepłego powietrza i wykorzystuje je do dogrzania przestrzeni.
Aspektem bodaj najistotniejszym, który przemawia za tworzeniem całych ciągów wentylacyjnych wykorzystujących m.in. wentylatory kanałowe, jest kwestia bezpieczeństwa. Zwłaszcza w takich miejscach jak hale garażowe i postojowe, gdzie pracują regularnie silniki i wydechy samochodów, nagromadzenie szkodliwych spalin czy dwutlenku węgla może być bardzo wysokie i występować skokowo, np. tylko w godzinach masowego wyjeżdżania lokatorów do pracy. Tylko i wyłącznie dobrze utrzymane i regularnie sprawdzane pod kątem wydajności wentylatory kanałowe tworzące całą sieć odpowietrzającą taką halę, daje gwarancję utrzymania odpowiednich parametrów powietrza. Oczywiście nie zwalnia to dewelopera czy projektanta z obowiązku instalacji odpowiednich czujników i alarmów cyfrowych skażenia powietrza, natomiast znacząco minimalizuje ryzyko zaczadzenia czy zatrucia kogokolwiek narażonego na długotrwałą ekspozycję w takim środowisku. Wentylatory kanałowe mogą być również pomocne podczas uprawy roślin.
Naturalnie na etapie projektowania nieruchomości, nawet jednorodzinnej, konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów budowlanych, sanitarnych czy środowiskowych. Odpowiednia wentylacja mechaniczna, a więc oparta o wentylatory kanałowe napędzane silnikami, które nadają powietrzu określony bieg w kanałach wentylacyjnych – to podstawa skutecznej termoizolacji, ale przede wszystkim utrzymania czystości powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Nie dziwi jednak, że w przeciętnym domu jednorodzinnym, gdzie często się wietrzą pomieszczenia, a w regularnie otwieranym garażu znajduje się maksymalnie jeden samochód – kwestie wentylacji traktuje się dość lekkomyślnie.
Zupełnie inaczej ma się już kwestia przy większych inwestycjach, zwłaszcza takich jak bloki wielorodzinne, galerie handlowe, obiekty komercyjno-sportowe czy hale wystawowe. Tam kwestia prawidłowej i wydajnej w stosunku do rozmiarów obiektu wentylacji, jest bardzo ściśle kontrolowana i weryfikowana licznymi badaniami oraz testami przeprowadzonymi m.in. przez nadzór budowlany i odpowiednich inspektorów.