Istnieje wiele materiałów, które wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Niektóre z nich mają inne niż pierwotne zastosowanie, co wynika przede wszystkim z ich cech. Nie inaczej jest w przypadku organzy, która swoje pierwsze stosowanie posiadała w branży odzieżowej – wykorzystywano ją do wykonywania rozmaitych, eleganckich elementów ubrań, zwłaszcza sukni kobiecych, oraz dodatków na rożne okazje.
Do dziś materiał ten możemy zobaczyć w wielu eleganckich sukniach balowych i wieczorowych czy w ubraniach przeznaczonych na turnieje taneczne. Coraz częściej jednak tworzy się również jej florystyczną wersję, z której korzysta się podczas wykonywania bukietów i aranżacji okolicznościowej wnętrz.
Organza to materiał bardzo wdzięczny, który pierwotnie wykonywano ze splotów wysokiej jakości jedwabiu – dziś robi się tak jedynie w przypadku materiału przeznaczonego na ekskluzywne ubrania kobiece. Częściej bowiem jest to materiał tworzony ze splotów mieszanych, głownie bawełny i nylonu, ale również innych włókien sztucznych. Przemawiającymi za wykorzystaniem tego materiału cechami są przede wszystkim transparentność oraz bardzo wysoka jakość wykonania, zapewniająca zarówno wytrzymałość, jak również doskonały wygląd.
Dobrze jest wiedzieć, że organza może mieć różne cechy indywidualne, zależnie od tego, co wybierzemy do zakupu. Istotne jest, że dzięki wykonaniu z różnych rodzajów splotów i materiałów, jest to tkanina bardzo zindywidualizowana. Jeśli potrzebujemy materiału lekkiego i miękkiego, który będzie dobrze układał się np. przy florystycznym wykończeniu dekoracji okolicznościowych, najczęściej ślubnych, z pewnością lepiej sprawdzi się organza z dodatkiem jedwabiu – będzie ona bardziej wdzięczna, lepiej się ułoży i może świetnie wyglądać. Bardziej sztywna wersja materiału jest zazwyczaj sprzedawana w rolkach jako wstążka – będzie ona tworzyć bardziej trwałe kompozycje, co przyda się np. przy wiązaniu wstążek. Niektóre wersje materiału mają również dodatkowe usztywnienia w formie zabudowanych i wszytych w materiał drucików, które pozwalają na dowolne ułożenie materiału przy kompozycji.
Dobrze jest pamiętać o delikatności organzy i właściwie dobierać ją do celu, w jakim jest wykorzystywana. Na pewno nie zawsze dobrze sprawdzi się klasyczna wersja materiału, która w kontakcie z wodą może zrobić się nasiąknięta, cięższa oraz nieestetyczna. Tutaj lepiej zainwestować w materiał z większą ilością włókien sztucznych, które nie będą nasiąkać i dobrze izolują się od wody.