Rozpoczynając od tej najbardziej wewnętrznej jest to tkanka podskórna, skóra właściwa oraz naskórek. Kolagen i elastyna to proteiny, które zapewniają jej właściwe nawilżenie, sprężystość, jędrność oraz zdolność do regeneracji. Kolagen znajduje się w naszym organizmie przez całe życie. Z tą różnicą, że do pewnego momentu występuje on pod płynną postacią, a potem zamienia się w substancję stałą. Znaczy to tyle, że im jesteśmy starsi, tym procesy degradacji zaczynają przeważać nad procesami odnawiania się kolagenu w skórze. Zmniejsza on możliwości wiązania się z wodą.
Od około dwudziestym piątym roku życia, skóra zaczyna coraz bardziej widocznie tracić cechy takie jak np. elastyczność, jędrność, odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo mięśnie tracą swoją maksymalną siłę, a kości ubożeją w wapń. Wszystko to, jest efektem pojawiającego się deficytu płynnego kolagenu, którego naturalna odnowa jest coraz słabsza, wraz z biegiem lat.
Po trzydziestce, u większości ludzi rozpoczyna się proces zaniku gruczołów łojowych, potowych oraz wysychanie i wiotczenie skóry.
W organizmie zmniejsza się poziom mikroelementów oraz witamin wpływających na naturalną produkcję kolagenu. Włókna elastyny i kolagenu osłabiają się, a efektem tego są pojawiające się zmarszczki i inne problemy skórne.
Skóra potrzebuje do pracy właściwej ilości koenzymu q10 do produkcji energii do walki z wolnymi rodnikami, produktami ubocznymi przemiany materii oraz ozonu czy zanieczyszczeń środowiska. Koenzym q10 znajduje się we wszystkich komórkach ludzkich, niestety z wiekiem zmniejszeniu ulega jego ilość. Koenzym Q10 nie jest substancją naturalną, którą wytwarza ludzki organizm. Zapewni własnym komórkom niezbędne źródło energii.
Prócz naturalnych problemów związanych ze efektem starzenia się skóry, które dotyczą wszystkich ludzi (np. przesuszenie, spadek sprężystości, elastyczności i zdolności regeneracyjnych, zmarszczki), istnieją także inne, dodatkowe kłopoty skórne.
Do tych najpopularniejszych należą:
– trądzik młodzieńczy i różowaty,
– wypryski,
– blizny,
– rozstępy,
– rany,
– cellulitis,
– plamy i przebarwienia,
– podrażnienia i alergie,
– obrzęki,
– stany zapalne,
– łysienie.