Pojawienie się dziecka w domu jest szczególnym wydarzeniem dla jego mieszkańców. Nowy członek rodziny zmieni nie tylko nasze dotychczasowe życie, ale także przestrzeń, w której mieszkamy. Zorganizowanie i urządzenie pokoju dla dziecka powinno być realizowane z dużym wyprzedzeniem tak, aby wszystko było gotowe na przyjęcie malucha.
1. Dawniej pokój dla dziecka był urządzany najczęściej w kolorze niebieskim czy różowym. Czy faktycznie musi tak być? Dzisiaj możemy wybierać z całej gamy kolorów mniej lub bardziej pastelowych czy krzykliwych i intensywnych. Urządzając pokój warto ustalić motyw przewodni. Może to być las, postaci z bajek, samochody, księżniczki czy wesołe zwierzątka. Wybór zależy oczywiście od nas. Zupełnie inne rozwiązania sprawdzą się u chłopca, a inne u dziewczynki. Bardziej pastelowe kolory pasować będą do pokoju dziewczynki np. beżowy, pudrowo-różowy, wrzosowy czy szarobłękitny, ale nie jest to oczywiście regułą. Ważne, aby pokój dziecka był harmonijny i wesoły.
2. Ściany możemy zarówno pomalować farbą, jak i obkleić tapetami. Wybierzmy taką farbę, czy tapetę, które z łatwością będziemy mogli umyć lub wyczyścić, jeśli dzieci je pobrudzą, zachlapią lub…pomalują kredkami czy flamastrami. Jeśli decydujemy się na jednorodny kolor ściany, przyklejmy na nie specjalnie do tego przeznaczone ogromne naklejki (np. w postaci z bajek) lub namalujmy wzory lub figury za pomocą farb i szablonów. Jeśli dziecko jest starsze, samo może ozdobić ścianę za pomogą szablonów – frajda będzie jeszcze większa!
3. Zadbajmy, aby podłoga w pokoju naszego dziecka nie była śliska. To bardzo ważne, aby dziecko w trakcie zabaw i gonitw się nie poślizgnęło i nie przewróciło. Jeśli zdecydowaliśmy się na lakierowany parkiet lub śliskie panele, zainwestujmy w dywan. Ma on dodatkową zaletę – jest ciepły i miękki, dzięki czemu dziecko będzie mogło bawić się na podłodze. Wybierzmy ten z grubszego i cięższego włosia – nie będzie się przesuwać. Nie musi być to wcale zwyczajny kwadratowy dywan, możemy kupić taki w kształcie kwiatka, biedronki, kota czy z nadrukowanymi ulicami i samochodami dla chłopca.
4. Właściwie rozplanujmy przechowywanie. Wiadomo, że w pokoju dziecka znajdzie się masa zabawek, misiów, lalek czy samochodów. Gdzie to wszystko przechowywać? Najlepszym rozwiązaniem będą komody na kółkach, które można przesuwać, lub transparentne pojemniki, w których szybko odnajdziemy potrzebną zabawkę. Ulubione maskotki można ułożyć na łóżku, a zabawki na regale. Umieszczajmy rzeczy, którymi się bawi dziecko w taki sposób, aby samo mogło po nie sięgnąć czy odłożyć je na właściwe miejsce!
5. Dopasujmy mebelki do potrzeb dziecka. Pamiętajmy, aby wszystko było odpowiednie do wzrostu i wieku naszej pociechy. Dokładnie sprawdźmy meble czy dodatki w dziecięcym pokoju – powinny posiadać wszystkie potrzebne atesty i być bezpieczne !