Często planując kuchnię swoich marzeń w pewnym momencie pojawia się pytanie jaki blat wybrać do naszej zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar. Mamy przeróżne możliwości, każdy blat ma inne właściwości, przez co posiadają one inne zalety i wady.
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w zabudowie z niemieckie meble kuchenne Toruń jest blat z płyty wiórowej laminowany. Cieszy się on w miarę niską ceną, daje bardzo duży wybór jeżeli chodzi o jego wzory i kolory – matowy, pół matowy, z połyskiem, jednokolorowy, imitujący kamień, różne gatunki drewna czy nawet metal. Możemy świetnie skomponować go z meblami kuchennymi na wymiar pod kątem stylu. Taki blat jest pokryty melaminą, dodatkowo chroni ona również nasz laminat przed promieniami UV, dzięki czemu nie odbarwia się pod wpływem słońca czy produktów spożywczych. Wytrzymałość krótkotrwała na temperaturę w warunkach suchych wynosi 180 stopni, a w warunkach wilgotnych 100 stopni. Należy jednak zabezpieczać blat laminowany przed wysokimi temperaturami stosując odpowiednie podstawki pod naczynia.
Blat kamienny w kuchni
Kolejnym rozwiązaniem wykończeniowym dla mebli kuchennych na wymiar jest blat kamienny granitowy. Cieszy się on wysoką twardością i wytrzymały na zarysowania oraz kwasy używane w kuchni, a także na temperaturę, bez problemu więc możemy na nim odłożyć gorący garnek czy patelnię. Granit świetnie komponuje się z meblami kuchennymi na wymiar ponieważ ma wiele odmian kolorystycznych oraz można go wyszlifować na wysoki połysk lub tak aby był matowy.
Marmur to również blat kamienny, jednak zdecydowanie mniej wytrzymały na zarysowania i łatwiej wchłaniający tłuszcze. Jest higroskopijny, dlatego musimy uważać co na niego odkładamy ponieważ może się odbarwić, warto go zaimpregnować jeszcze na etapie produkcji. Marmur jest wrażliwy na działanie kwasów i wymaga czyszczenia specjalnymi preparatami. Podsumowując blaty kamienne są trwałe, wytrzymałe na wysokie temperatury, rysy można usunąć za pomocą szlifowania i świetnie pasują do mebli kuchennych na wymiar. Niestety mają też swoje wady – przede wszystkim są drogie, montaż i obróbka tego materiału jest możliwa tylko za pomocą specjalistycznych urządzeń i fachowców, są ciężkie i zimne w dotyku.
Zalety konglomeratu
Następnym rozwiązaniem jakie oferujemy przy zabudowie z meblami kuchennymi na wymiar są konglomeraty. W wyglądzie przypominają kamień, choć brak im naturalnej zmienności wzoru, kolor jest powtarzalny. Owy blat jest stworzony z kruszywa kamiennego połączonego z żywicą poliestrową lub akrylową dzięki czemu jest wytrzymały na zarysowania, wysoką temperaturę oraz kwasy i zasady. Konglomeraty są lżejsze od płyt kamiennych, cieplejsze w dotyku oraz łatwe w czyszczeniu lecz wymagają impregnacji. Występują również blaty kompozytowe (np. corian), tworzy się je ze zmielonych minerałów w połączeniu z żywicą epoksydowo – akrylową. Kompozyt wyglądem może przypominać kamień lub też może mieć jednolity kolor, dlatego bez problemu można go dobrać stylistycznie i połączyć z meblami kuchennymi na wymiar. Blat ten jest trwały, wytrzymały na uderzenia i zarysowania oraz wilgoć, jest łatwy do czyszczenia nawet środkami chemicznymi. Kompozyt jest odlewany w formie dlatego może przybrać dowolny kształt oraz może zostać zamontowany bez widocznych połączeń przy pomocy specjalistycznych narzędzi i fachowców.
Drewniany blat w kuchni na wymiar
Ostatnią propozycją jest blat z litego drewna. Jego cena i jakość jest zależna od tego jaki rodzaj drzewa wybierzemy. Płyta robocza wytrzymała na zarysowania i uderzenia musi być wykonana z twardego gatunku drewna. Ważne jest też aby możliwie niewiele kurczyło się pod wpływem temperatury oraz wilgoci. Jednymi z najtrwalszych materiałów do wykonania blatu są buk, dąb czy jesion. Mamy dwa rodzaje wykonania takiej płyty roboczej – drewno lite lub klejone, wbrew pozorom to drugie rozwiązanie jest lepsze z tych względów, że tak przygotowany materiał nie pęka oraz rzadziej paczy się od wilgoci.
Impregnacja za pomocą lakieru sprawia, że jest ono mniej wytrzymałe na zarysowania oraz na temperaturę, drewno zaolejowane potrafi zabliźnić drobne pęknięcia, niestety szybciej może się odbarwić. Jest to materiał łatwy w obróbce oraz ciepły i przyjemny w dotyku, dlatego nadaje zabudowie z meblami kuchennymi na wymiar przytulności. Drewno wymaga regularnej konserwacji, oraz specjalnych zabezpieczeń przy takich sprzętach jak zmywarka czy piekarnik. Materiał ten jest łatwy do ewentualnego odrestaurowania – wystarczy go wyszlifować i nałożyć lakier czy zaolejować na nowo. Przy planowaniu mebli kuchennych na wymiar warto dobrze rozważyć jaki blat ma się pojawić w naszej kuchni. Znając wszystkie ich wady i zalety wybierzmy tak by korzystało nam się z niego komfortowo, ponieważ jest to wybór na długie lata użytkowania.