Podczas urządzania łazienki, zwłaszcza w przypadku niewielkich łazienek w mieszkaniach w bloku, bardzo ważną decyzją staje się kwestia wyboru kabiny do prysznica. Wiemy już, że prysznic to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca, jednak to dobrane kabiny prysznicowe sprawiają, że rzeczywiście pozostaje tam jeszcze pewna wolna przestrzeń, a samo branie prysznica jest przyjemną czynnością. Dlatego dziś przyjrzymy się rodzajom kabin i możliwym ich ustawieniom.
Wybór miejsca na kabinę
Na ilość zajmowanego przez kabinę prysznicową miejsca wpływa nie tylko jej kształt, ale także sposób zamykania drzwi. A wszystko zaczyna się od odpowiedniego ustawienia kabiny i wyboru najlepszego na nią miejsca.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są kabiny narożnikowe. Ustawienie prysznica w rogu łazienki to najlepsza opcja w przypadku małych, kwadratowych lub prostokątnych łazienek. Istnieją także kabiny przyścienne, które sprawdzić się mogą tam, gdzie łazienka ma kształt wydłużonego prostokąta. Wówczas kabina może zajmować cały krótszy bok. Jeśli łazienka posiada wnękę, to warto rozważyć umieszczenie prysznica właśnie tam – w końcu istnieją specjalne prysznice wnękowe, odpowiednio dostosowane do takich warunków. Jeśli z kolei łazienka posiada mocno niestandardową budowę, i w tym przypadku nie ma nic straconego. Na polskim rynku działają już firmy, które produkują naprawdę nietypowe modele kabin, czy wręcz realizują specjalną usługę stworzenia kabiny na wymiar, pod konkretne warunki i zamówienie.
Kształt kabiny w małej łazience zależeć będzie tak naprawdę głównie od planowanego umiejscowienia prysznica. Dopiero gdy będziemy mieć do dyspozycji więcej miejsca, możemy pozwolić sobie na wybieranie pomiędzy kabinami kwadratowymi, prostokątnymi czy półokrągłymi, albo o jeszcze ciekawszych kształtach, np. wolnostojącymi okrągłymi. W małych łazienkach jednak kolejnym kryterium wyboru powinien być materiał, z jakiego wykonane są kabiny prysznicowe.
Materiał na kabinę
Najczęściej spotykanymi materiałami, z których wykonane są drzwi kabin prysznicowych są szkło i akryl. Akryl jest dużo tańszym wyborem, szklane drzwi są droższe, ale za to dużo trwalsze i z reguły wyglądają porządniej. Niezależnie od wybranego rodzaju materiału wykończenie może być zarówno przezroczyste, jak i matowe, a także zabarwione na jakiś kolor, pokryte nadrukami czy wypukłymi ozdobami lub żłobieniami. To wszystko dodaje uroku kabinom, ale też wpływa na czasochłonność ich pielęgnacji, więc i ten aspekt warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.