W branży związanej z soczewkami kontaktowymi możemy zaobserwować dynamiczny rozwój. Na rynku bowiem można spotkać wiele nowości, dzięki czemu klienci znudzeni noszeniem tradycyjnych okularów lub poszukujący bardziej alternatywnych form korygowania wad wzroku mogą skorzystać z szerokiej oferty artykułów. Jednym z nich są oczywiście soczewki, które z roku na rok zdobywają coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Należy jednak pamiętać, że na tego typu rozwiązanie nie mogą pozwolić sobie wszyscy pacjenci.
Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych są zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne, alergia, a także zaburzenia hormonalne w postaci nadczynności tarczycy czy innych dolegliwości powodujących suchość oka. W wielu przypadkach najpierw konieczne jest wyleczenie istniejących schorzeń, aby potem możliwe było korygowanie wady wzroku za pomocą specjalnie przeznaczonych w tym celu szkieł. Przeszkodą w ich stosowaniu jest również wiek, ponieważ szkła kontaktowe nie mogą być stosowane przez pacjentów poniżej ósmego roku życia. Duży udział w tym zakresie odgrywa trudność związana z przyswojeniem u dziecka obowiązków związanych z utrzymaniem soczewek w czystości.
Soczewki kontaktowe nie mogą być stosowane przez pacjentów borykających się z problemem zespołu suchego oka, które jest spowodowane niedostateczną ilością wydalanych łez powodujących złuszczanie się nabłonka gałki ocznej. Niegdyś, gdy technologie związane z produkowaniem szkieł kontaktowych były mniej innowacyjne, zespół suchego oka był absolutnym przeciwwskazaniem do ich noszenia. Współcześnie producenci szkieł pokrywają jej powierzchnię dodatkową substancją o działaniu nawilżającym, dzięki czemu w istotnym zakresie niosą ulgę tym pacjentom, dla których suchość oczu było dokuczliwą dolegliwością. Należy jednak zauważyć, że zespół suchego oka, podobnie zresztą jak astygmatyzm jest jedną z kategorii, która wyklucza chęć stosowania szkieł, jednak w całości jej nie eliminuje. Tego typu przypadłości w każdym przypadku należy konsultować z lekarzem specjalistą i to od jego opinii będzie zależała decyzja, co do możliwości noszenia szkieł kontaktowych.
Soczewki kontaktowe stanowią również przeciwwskazanie dla pacjentów, którzy na co dzień przebywają w pomieszczeniach, w których panuje suche, klimatyzowane powietrze lub mocne zapylenie. Dlatego oprócz stanu zdrowia osoby zainteresowanej noszeniem szkieł, równie ważna jest specyfika pracy oraz warunki otoczenia.