Kryształowe naczynia, jeszcze w nie tak odległych czasach, stanowiły niemal obowiązkowe wyposażenie każdego domu. Dziś są nieco zapomniane, na co niewątpliwy wpływ ma ich wysoka cena – kryształy zawsze były stosunkowo drogie, jednak wielkość produkcji w latach minionych były wyższa, a koszty wytwarzania niższe niż współcześnie, a zatem sama cena kryształów również była niższa w stosunku do cen dzisiejszych.
Obecnie kryształy kupuje się raczej w celach praktycznych, a ich funkcja zdobienia wnętrza salonu czy pokoju gościnnego, powoli odchodzi do lamusa historii. Kiedyś modne były kryształowe wazony, wazy, półmiski czy popielniczki, które ustawiano na meblach, by nadać im blasku i ożywić nieco toporne wnętrza (w czasach PRL-u). Współcześnie, gdy nie ma problemu z zakupem efektownych mebli, a w wielu mieszkaniach króluje surowy minimalizm, kryształy sprawdzają się nie jako ozdoba wnętrza domu, a raczej jako gustowne wyposażenie barku z alkoholami. Tutaj od lat poczesne miejsce zajmują kryształowe karafki, a zaraz obok nich, komplety kryształowych kieliszków do koniaku lub wina.
Podawanie alkoholu w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach, wspomnianych karafkach lub gustownych dekanterach, jest nie tylko odbierane jako przejaw wysokiej kultury, ale także jako efektowny sposób prezentowania alkoholu. W końcu karafki i dekantery służą właśnie temu, aby alkohol nie był podawany i nalewany bezpośrednio z butelki. Alkohol podawany w kryształowym naczyniu zyskuje na intensywności barwy – szczególnie, gdy jest to dobrej jakości koniak, nalewka lub czerwone wino, i w pewnym sensie nabiera nowego, bardziej szlachetnego charakteru, nawet gdy nie jest to trunek z najwyższej półki, jeśli chodzi o jego cenę.
Korzystanie z kryształowych naczyń typu karafki czy dekantery ma również swój wymiar praktyczny. Te pierwsze posiadają szczelne zamknięcie – kryształowy korek, który ogranicza proces utleniania się alkoholu i zatrzymuje jego aromat we wnętrzu. Te drugie, posiadają szerokie dno i brak zamknięcia, co pomaga napowietrzyć wino i wydobyć z niego cały aromat. W obu przypadkach doskonale sprawdzają się jako naczynia do podawania określonych typów alkoholi, a w przypadku karafek, także do ich dłuższego przechowywania.
Choć podkreślam w tym miejscu przede wszystkim funkcjonalność najpopularniejszych dziś kryształów, wciąż należy pamiętać o ich funkcji ozdobnej, która to przecież składnia wiele osób do zaopatrzenia się w ten typ naczyń, pomimo ich stosunkowo wysokiej ceny. W końcu nie ma niczego zdrożnego w łączeniu funkcjonalnego z pięknym, a te kryterium kryształowe naczynia spełniają w całej rozciągłości.