Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich zawiera w sobie kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Dzięki podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich obiekty sportowe mogą szczycić się posiadaniem zdrowej, dobrej jakościowo murawy.
W składzie tego rodzaju pielęgnacji wymienia się takie zabiegi jak nawożenie boisk, koszenie trawy oraz nawadnianie boisk piłkarskich. Poniżej opis najważniejszych aspektów związanych z nawadnianiem boisk.

Nawadnianie boisk piłkarskich w kilku słowach
Nawadnianie boisk piłkarskich jest niezbędnym zabiegiem należącym do kategorii tak zwanej podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich. Oznacza to, że jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien być wykonywany na bieżąco, w zależności od potrzeb oraz od warunków panujących na boisku, ponieważ jest to zabieg niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy.
Nawadnianie boisk piłkarskich odbywa się zazwyczaj przy użyciu automatycznie sterowanych zraszaczy, które często wchodzą w skład wyposażenia boisk piłkarskich. Zraszacze te umieszczane są w kilku miejscach na płycie boiska lub w świetle bramki i na obrzeżach boiska. Dzięki automatycznemu sterowaniu zraszaczy możliwe jest precyzyjne dozowanie ilości wody do każdego miejsca na boisku w tym samym czasie. Ilość podawanej wody jest kluczowa do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju murawy.
Istotna zasada stosowana przy podlewaniu boisk sportowych, o której należy pamiętać mówi, że lepszym rozwiązaniem jest nawadnianie boisk piłkarskich co drugi dzień, ale większym strumieniem wody niż codziennie z użyciem mniejszej ilości wody. Takie postępowanie sprawia, że woda przenika głębiej do systemu korzeniowego trawy i roślina może ją zmagazynować. Kolejną bardzo ważną zasadą stosowaną przy nawadnianiu boisk piłkarskich jest wybór pory dnia przeznaczonej na podlewanie boiska. Najbardziej optymalnym czasem jest wczesny poranek, zwłaszcza w okresie letnim podczas bardzo słonecznych dni.
Nawadnianie boisk piłkarskich o poranku pozwala na odparowanie ewentualnego nadmiaru wody w ciągu dnia oraz chroni źdźbła trawy przed poparzeniem, do którego może dojść przy podlewaniu boiska sportowego w środku słonecznego dnia. Wówczas krople wody na źdźbłach mogą działać jak soczewka skupiająca wiązkę światła, co może doprowadzić właśnie do poparzenia trawy.
Jeśli niemożliwe jest nawadnianie boisk piłkarskich wczesnym rankiem dobrą alternatywą jest wieczór po zajściu słońca, choć w tym przypadku należy uważać z ilością podawanej wody, ponieważ nie będzie możliwości odparowania ewentualnego jej nadmiaru. Te dwie zasady – ilość zużywanej wody oraz właściwy wybór pory dnia przeznaczonej na podlewanie to najważniejsze aspekty przy nawadnianiu boisk piłkarskich. Stosując się do nich z całą pewnością zapewnimy odpowiednie warunki do wzrostu murawy.